Kdyby lidé byli vejcorodí

• angličtina If People Were Oviparous (festivalový název)
Krátkometrážní / Animovaný
Česko, 2021, 5 min

Scénář:

Anna Smékalová

Film nesoucí se v mokumentárním duchu je kritikou společnosti 21. století, v níž stále přetrvává mnoho předsudků a netolerance vůči lidem jiného pohlaví, názoru či genderu. Autorka se zabývá otázkou, zda by se tyto problémy vyřešily, kdyby byli lidé vejcorodí. Stal by se pak člověk tolerantnější a vnímavější vůči svému okolí? (Anifilm)

honajz2

...tak by se možná vyřešily tyhle problémy, ale existovaly by jiné, v jejich světě stejně závažné. A závist a rasismus určitě taky - soused má lepší vajíčka než já, a ty vajíčka z (např.) Afriky chutnají divně zatímco ta, co snášíme (např.) v Americe jsou mnohem lepší... Ideální a bezchybný svět prostě neexistuje a nikdy existovat nebude, leda by jeden člověk všem hromadně totálně vymyl mozek, aby uznávali jeho ideologii a pak si ten mozek omylem vymyl i on sám, takže by neexistoval nikdo, kdo by to mohl změnit a všichni by pak byli úplně stejní. Musím na tom ale ocenit tu stylovou inspiraci Půlnočním evangeliem, ten koncept sám o sobě má něco do sebe (ačkoli nesouzním moc s názory, které originál prosazuje jako ty nejlepší a nejchytřejší možné), ale jinak mi nesedla ta animace a ty korektní vtipy hrdě podporující "závažná moderní témata" už vůbec ne. 1* ()