Dinero maldito

Španělsko / Jugoslávie / Itálie, 1979

Sergio Garrone

Zeljko Kunkera

• Karlos80

Garonne známý u nás prostřednictvím Řitka video, s.r.o. dvěma nazisploitation filmy "Sadistický experiment" (76) a "Tábor číslo 5: Dívčí peklo" (77) natočil také jedno eurocrimi, které co jsem koukal, snad ani nikdo pořádně neví kdy bylo natočeno. Většinou se řadí mezi roky 78 nebo 82. Nešlo o čistě taliánskou záležitost (v koprodukci), což je ostatně poznat hned na první pohled, už od prvních pár minut filmu. Vše se odehrává totiž ve Španělsku. Celkový dojem z tohoto filmu je ale pak spíše velmi rozpačitý. Jde o takový hybrid mnoha různých žánrů s různými prvky exploitation kina (mimochodem například i noir nebo western), bohužel ten hlavní tedy typický zločin, zde chybí, ve výsledku je to pak spíše zmatený, těžko stravitelný a často i nudný. Nic z toho všeho tu nefunguje pořádně, scénář je hodně banální. Pár sekvencí je zde ale dobrých, jako třeba mučení Widmarka v ledové komoře, pár akčních scén a přestřelek taky stojí za to, záporák Morgan (Víctor Israel) taky ušel, mimochodem ta podoba se Zemanovským démonickým Brůnou st. je neskutečná. To je ale tak vše, monotonní hudební doprovod mě zde neuvěřitelně rozčiloval. Jen pro zvědavce a fandy žánru.(4.7.2011)