Rakovina

Krátkometrážní / Dokumentární
Československo, 1972, 15 min

Režie:

Vladimír Merta

Studentský film z FAMU Vladimíra Merty reflektuje špatnou situaci pražské dopravy na počátku sedmdesátých let. Tu záměrně přirovnává k rakovině – k tepnám, které kornatějí. Tomu odpovídá i nezvyklý nádech černobílé kamery, obrazově bohaté. Ta je tísnivě melancholická, s přesahem do mystična. Nezvyklé je použití zahraniční hudby, taktéž mystické, mimo jiné z dílny Pink Floyd. Celý film dokreslují civilní a velmi kritické hlasy lidí bez tváří, a jeden hlas odborný, znějící jako syrový rozsudek lékaře z konce místnosti. Divákovi bude film Rakovina jistě evokovat normalizační dobu a samotný film se zdát undergroundovou kritikou. (AlDelon)

krokodlak

"Na pražskou dopravu se můžeme dívat buď jako na horror, nebo na crazy komédii" řekl dopravní psycholog, který si nepřeje být jmenován. Mrazivě nadčasový dokumentární horror je syrovou sondou do problematiky pražské dopravy, respektive zejména do potíží s rostoucím množstvím aut, kombinující avantgardní postupy s nesmlouvavě kritickými komentáři. Přijde mi až k nevíře, že něco takového šlo za rané normalizace realizovat, navíc pod pedagogickým vedením Antonína Kachlíka, který bývá líčen spíše jako utlačovatel svobodné tvorby. ()