Gakusei romance: Wakaki hi

• Japonsko 学生ロマンス 若き日 (více)

Arkanoid

Videl som 103 min. verziu. Forma bola príjemná, chybná len počas úvodných titulkov, kedy som mal tú česť s epilepticky blikajúcim obrazom, v ktorom sa striedali farby. Poteší výhľad na mesto vraj neďaleko Tokia. Dvaja kamaráti, študenti, dvoria rovnakej žene. Intelektuál nosí okuliare v rámci stereotypu, aby bol rozoznateľný od kamaráta extroverta, ktorý je veselý a nebojí sa baliť ženy. Máme tu jemný humor. Chlap vyvesuje ceduľu s izbou na prenájom, no pred ženou ju zvesí a klame ju, že izba na prenájom nie je. Ďalší komediálny moment nastáva, keď introvert Yamamoto, čo má záujem o ženu, predstiera, že nemá nešťastnou náhodou ruku natretú z čerstvo nafarbeného stĺpa. Extrovertovi sa darí baliť ženu na humor, ktorý prirodzene nachádza tam, kde iní nie. Introvert je vo svojom živle pri učení sa, extrovert pri šľapaní lyžami do kopca ku hotelu. Extrovert využíva pri balení nekalé vyraďovanie introverta z hry, ten ale ostáva gentlemanom. Lyžovalo sa ešte bez prilieb, ale potešia lyžiarske výkony. Pri nich sa dočkáme aj dynamickej kamery, ktorá má priblížiť Yamamotovu nepodarenú jazdu z prvej ruky. Máme tu aj humor z školského prostredia. Školník sa pozrie na slnko a rozhodne sa zvoncom ohlásiť koniec vyučovania. Študenta nachytajú s ťahákmi a on sa ich pokúsi zjesť, no trestu sa nevyhne. Za prvú polhodinu však kamaráti nevedia, že majú záujem o rovnakú ženu. Pri lyžovaní je prekvapivo zobrazené oprašovanie zadku ženy mužom, za čo by dnes bol muž vypovedaný zo spoločnosti. Vyzerá to tak, že sa lyžovalo v nemecky hovoriacej krajine, všade takéto nápisy. Niečo z japonskej poetiky, komediálnosti a oťukávania mladosti, tiež pekné scény priateľstva. Na všetko sa dobre pozerá, vládne pozitivita. Kvôli výraznejšiemu problému a tak aj chýbajúcej komplexnosti postáv je film pre mňa len príjemné béčko. ()