Příběh česko-německého neporozumění

všechny plakáty
Česko, 2022, 59 min (Minutáž: 14–15 min)

Epizody(4)

Recenze uživatele sportovec k tomuto seriálu (2)

Příběh česko-německého neporozumění (2022)

Základní metodologickou slabinou tohoto miniseriálu je absence mezinárodního kontextu a bližšího popisu posledních projevů nacismu z března, dubna a května 1945. Absence státní moci, přítomnost vojáků okupačních armád, jen poznenáhlá obnova policie, armády a obecních a okresních samospráv, z druhé strany takřka úplné pominutí faktu, že postupimská konference probíhala za válečného stavu a okupované národy reagovaly na nacisty živelně a s touhou po pomstě, to všechno pronikavě argumenty odborných komentátorů zeslabuje. Je to pořad-torzo. ()

Kapitola 1: Kořeny (2022) (E01)

Historický výklad postrádá historický rozměr; určovatelem poločasu rozpadu ve výkladu historiků střední generace je fatální pominutí dobových forem velkoněmeckého šovinismu a snahy o germanizaci českého národa. Poměr aktivismu a negativismu, který byl určující pro realizovatelnost německočeské národnostní menšiny do vládnoucího politického československého národa, podobný krok během První republiky neumožnil, jak naznačil osud novoaktivismu z druhé poloviny třicátých let. Nacisté podobný výhled znemožňovali, jak současníkům mohla naznačit Hitlerova tiskovina MŮJ BOJ. A tyto "drobnosti" se netýkaly jen nás. A malá připomínka na závěr: vláda První republiky byla důsledně československá, nikoliv česká. Největší předností pořadu jsou dobové filmové záběry, které jsou bohužel blíže nekomentovány, a proto divákům nic nezvěstují. ()