Ruiny: Historie současného válčení

(TV film)
  • Francie Ruines - Les blessures de la guerre (více)
Francie, 2021, 51 min

Režie:

Cédric Gruat

První světová válka byla válečným konfliktem nového rozměru, vehnala lidstvo do století rozvalin... V roce 1919 dva kameramani na palubě vzducholodi přelétávají nad francouzským územím, zpustošeným po čtyřech letech války. Několik týdnů natáčejí místa, kudy se táhla fronta, krajinu jako z konce světa. Ničivá palba, zejména těžkého dělostřelectva, způsobila do té doby nevídané škody. Podle prvních odhadů bylo převážně v severovýchodních krajích Francie se zemí srovnáno tisíc obcí, zcela zničeno nebo vážně poškozeno bylo na tři sta tisíc domů. Válka si vybrala vysokou daň i na těžce poničených, Francouzům tolik drahých architektonických klenotech národního dědictví. Vše začíná v září roku 1914 ostřelováním Remeše německými vojsky. Asi dvacet střel zasáhlo zdejší katedrálu. Obyvatelé s pohnutím sledují hořící střechu chrámu. Zásah vrcholného díla gotické architektury, místa svěcení francouzských králů, vzbudilo mimořádné rozhořčení. (Česká televize)

Marze

Prehlidka ruin, dokonce ruinova turistika. Jsme dle biologu druhy nejagresivnejsi druh na planete po mravencich, kteri vedou valky nonstop. V zaveru islamskym statem znicene pamatky Palmiry a znicena syrska mesta valkou. ()

Danikaa

Berlín, Bejrút, Alepo..... Minulosť, súčastnosť, budúcnosť ????? Ľudia ľuďom ?!!! Prečooo? A dokedy? ()