Smrtící vulkány

• Francie Volcans tueurs (více)
Francie, 2020, 53 min

Režie:

Éric Beauducel

Vědci odhadují, že na naší planetě je asi jeden a půl tisíce aktivních sopek, z nichž v jakoukoli chvíli jich soptí nejméně dvacet. Jaké jsou hlavní úkoly vulkanologů? Jsou mezi nimi i skuteční „zabijáci“, takzvané explozivní vulkány, které způsobily už mnohá neštěstí. Největší nebezpečí představují ty, které se nacházejí poblíž velkých měst. Takovéto sopky vulkanologové pozorně sledují. Pečlivé monitorování pomáhá lépe porozumět pochodům odehrávajícím se v jejich nitru. Tento snímek nás zavede do Indonésie, země s největším počtem aktivních sopek na světě. Těch je zde celkem 127, a tak není divu, že víc než čtyři miliony z 250 milionů obyvatel souostroví žije v místech s vysokým rizikem zničující erupce. Úkolem indonéských vulkanologů není jen bedlivé sledování sopek a odhadování vývoje situace, ale i přímá komunikace s místními obyvateli, neboť je nutné získat jejich důvěru, která je třeba pro plnění bezpečnostních opatření, jako je například evakuace. (Česká televize)

Marze

Dokument na Česke televizi o moitorování fyzikálních a chemických parametrů sopek. Zjistí se tak, jestli bude erupce malá, střední a velká a předpoví se riziko výbuchu. ()