Ostrovy Malajsie

(TV film)
Česko, 2021, 2x27 min

Režie:

Hugo Habrman

Dokument z prostředí utajovaných ostrovů mezi Malajsií a Filipínami. Za pomoci zkušeného českého cestovatele a dobrodruha Milana Boržika poznáme dnes už vzácný způsob života zdejších obyvatel. Nahlédneme pod hladinu Suluského moře a do jedné z nejkrásnějších podmořských rezervací na světě – Sipadan. (Česká televize)

Marze

Milan Boržík je výborný vypravěč. První díl končí pesimisticky, protože oba ostrovy změnou klimatu brzo zaniknou (nejdříve moře zasolí podzemní pitnou vodu). Slunečný dokument je příjemné si pustit v zimě. Ale v tomto dokonalém ráji bez elektřiny s neomezenými zdroji ryb a rybích polévek jsem měl pocit jako to popisuje ekonom a filosof Tomáš Sedláček, kdy Adam v ráji měl saturované všechny ekonomické i vztahové potřeby (dokonce přímý kontakt s Bohem) a stejně časem řekl "A to je všechno?" a zdrhnul. V druhém díle uvidíte, jak je v tropech na rozdíl od Evropy lehké odchovat dětí. Brožích říká: "Rychle se tu množí, přitom jsou chudí. Soused nemá nic, ale má šest dětí". Za vstup do národního parku musíte zaplatit. Velkou stopáž zde mají krásné podvodní záběry v podvodní rezervaci. ()