Dnes večer hraju já

Dana Medřická (E06)

(epizoda)
Česko, 2023, 27 min

Viktor Preiss (průvodce), Dana Medřická (a.z.)

Dana Medřická byla zřejmě divácky nejoblíbenější herečkou své generace. Své komediální i dramatické postavy doslova nabíjela životním elánem. V útlém mládí prošla několika divadly, brněnským Národním, plzeňskou činohrou i Divadlem na Vinohradech. V padesátých letech minulého století měla velkou éru v Městských divadlech pražských, a nakonec zakotvila v Národním divadle. Zde vytvořila plejádu nezapomenutelných postav, vč. legendární Matky Kuráže či Erži Orbánové v Kočičí hře. Filmové příležitosti, které dostávala v mládí, jí později bohatě vynahradila televize, která tak současně přispěla k její velké oblibě nejen u divadelních diváků. (Česká televize)

Marthos

Dana Medřická, herečka z nejmilejších. Oplývala moudrostí, hřejivou lidskostí, nezapomenutelným smíchem a především velkým talentem. V její obyčejnosti se skrývala křehká neobyčejnost. Paleta rolí, kterou vytvořila před televizní kamerou je obdivuhodně pestrá, jak nás o tom přesvědčují dochované archivní záznamy – hrála ženy laskavé i zlé, pokorné i rafinované, vypočítavé fúrie i hubaté ženské s jazykem jen o málo ostřejším než skalpel. Jako by to všechno později spojila do jediné postavy, do slavné Erži Orbánové v Örkényho Kočičí hře. Dana Medřická je jedna z mála hereček, kterou nosil v srdci celý národ. ()