Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Krátkometrážní

Recenze (2 152)

plakát

Magnetické vlny léčí (1965) (TV film)

Z celého filmu mám nejraději Werichův taneček s Evou Pilarovou. Ta lehkost stylu!

plakát

Neobyčejné životy - Josef Abrhám (2009) (epizoda)

Inteligentní herec, kultivovaný muž, milující manžel. Život Josefa Abrháma byl vskutku neobyčejný a nám nezbývá než poděkovat, že jsme do něj mohli prostřednictvím tohoto nevtíravého televizního portrétu alespoň nahlédnout.

Karola (1969) (TV film)

Stačí zlomek vteřiny a naše životy se mohou naprosto změnit. Jediné, co v pomalu vyhasínajícím těle zůstává, jsou sny. Jsou poslední nadějí člověka, že život v nich pokračuje dál, bez ohledu na cokoliv. Herci, v tomto případě Božidara Turzonovová, Eva Poláková a Ladislav Chudík, vměstnáni do uzavřeného prostoru havarovaného letadla, obstáli v této nelehké zkoušce na výbornou. Silný dojem, bezpochyby.

plakát

Balada o sedmi oběšených (1968) (TV film)

Smrtí může každý člověk zaplatit jen jednou. Působivou obrazovou formou, bez takzvaného poetického oparu, s jasným důrazem na silnou melodii Liškovu, natočený film o strachu, bolestech duše, o tom, že lidský život, třebaže nedokončený, má smysl, je-li uskutečňován svobodně. Tím, že jej tehdy, v době nanejvýš příznačné pro tento nevyslyšený apel, novodobí uzurpátoři svobody zapověděli, odsoudili se de facto k trestu nejvyššímu – k usvědčení sebe sama.

plakát

Mŕtvi nespievajú (1965) (TV film)

Válka prověřuje charaktery lidí. Jeden z prvních otevřených pokusů o vyrovnání se s neblahým dědictvím minulosti je, jakkoli ovlivněn dobovou (socialistickou) rétorikou, silným příběhem o hrdinství, zbabělosti, podlosti a statečnosti, o povaze národa v širších souvislostech. Režisér Andrej Lettrich záměrně nechává prolnout obě prostředí, v nichž se román i jeho televizní adaptace odehrávají, čímž před divákem vyvstává neobyčejně plastický obraz duševní krajiny člověka. Soubor předních slovenských herců i na malém prostoru vytváří pozoruhodné portréty lidí poznamenaných válkou a její krutostí – za všechny stačí připomenout Ladislava Chudíka v roli dobráka se zištnými úmysly a Jozefa Budského, jehož starý židovský obchodník Häksch, skrývající se na půdě vlastního domu, je brilantní charakterovou studií člověka, odmítajícího život v každodenní realitě.

plakát

Druhá první dáma (1979) (TV film)

Oldřich Daněk, brilantní dramatik, který se pro své nepohodlné myšlenky z let šedesátých ocitl v nemilosti mocných, byl tehdy donucen k pragmatickým kompromisům, k nimž bezesporu náleží i tato televizní hra. Že nejde o žádné vrcholné literární dílo, je zřejmé: jako by tu Daněk na papír vyskládal slova, za nimiž už nic není. Dialogy, které si potom před kamerou vyměňují Kolářová s Munzarem nemají psychologickou hloubku, jsou jednodimenzionální. Ocelárna zoceluje.

plakát

Dokud jsou ryby němé (1971) (TV film)

Samota oblažuje, osamocenost bolí. On je sám. Ona je sama. On se nudí. Ona prodává klavír. Dva cizí lidé, které spojuje jen telefonní sluchátko. Oba herci, Jarmila Kurandová i Stanislav Zindulka, povýšili tento neobvyklý rozhovor, jakýsi tragikomický refrén bez konce, na výsostné dílo českého dramatického umění.

plakát

Lucie a Marta (1985) (TV film)

Poněkud tezovitý příběh o podstatě talentu a ceně za tento talent zaplacené doslova rozžívá vynikající Jaroslava Adamová v roli stárnoucí divy, kterou svírá vnitřní osamělost a strach z vlastního selhání.

plakát

Černá hodinka s Leopoldou Dostalovou (1967) (TV film)

Vzpomínky Leopoldy Dostalové jsou živou kronikou českého divadla od dob Kvapilových až po Otomara Krejču a jeho Divadlo Za branou. Závěrečný monolog z Čapkovy Věci Makropulos stvrzuje výsostné umění této legendární české herečky.