Polský barevný dobrodružný film o sabotáži ve státním hřebčinci a o dopadení pachatelů. Banda sabotážníků usiluje o likvidaci státního hřebčince a vyvolání nedůvěry v zemědělská družstva. Rozšíří proto zprávu o epidemii v hřebčinci. Podaří se jim skutečně vyvolat mezi rolníky paniku. Bezpečnostní orgány však za spolupráce zaměstnanců hřebčince odhalí pravé vinníky, kteří koně úmyslně otrávili a rafinovaně svrhli podezření na zvěrolékařku Bronku. Po dramatické honbě a přestřelce jsou všichni pachatelé dopadeni. Film byl předveden na VIII. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v r. 1954. (Filmový přehled)

ripo

Právě tak jako v kinematografii sovětské i naší vedly úvahy o nutnosti zpestření thematického plánu k návratu k oblíbeným dobrodružným filmům, tak také v Polsku byly v poslední době několikrát zfilmovány dobrodružné náměty. Děj napínavého filmu „Stíhání" umístili autoři do státního hřebčince, jehož prosperita je trnem v oku několika sabotérům. Sabotéři sledují, jak dobré hospodářství v hřebčinci má vliv na rolníky v okolí, a vidí dobře úzkou souvislost tohoto vlivu se vznikajícími zemědělskými družstvy. Aby otřásli důvěrou rolníků, sáhnou ke zločinu. Než však svou akci skončí, jsou dopadeni. Proti těmto zločincům stojí obětaví pracovníci státního hřebčince a uvědomělí rolníci, kteří prosazují nové methody v zemědělské práci. Jejich obětavost, rozvaha a hrdinství se projeví nejen při odhalení a pronásledování nepřátel, ale také v jejich každodenní namáhavé práci. Polský film „Stíhání" patří nesporně mezi zdařilé dobrodružné filmy poslední doby, neboť splňuje téměř všechny požadavky, které dnes na dobrodružný film klademe. ... Poznámky: Režisér Stanisław Urbanowicz natáčel před válkou i po válce dokumentární a osvětové filmy a spolupracoval na celovečerních filmech. Autor scénáře dramatik a spisovatel Jan Rojewski je spoluautorem scénáře k filmu „Posádka" (1952) a zároveň autorem dialogů a textu písně k témuž filmu. Kameraman Adolf Forbert natočil filmy „Ocelová srdce" (1948), „Čertův žleb" (1950), „Prvé dny" (1952), spolupracoval na filmech „Zakázané písničky" (1949), „Posádka" (1952), „Věc k vyřízení" (1954) a vedl kameramanský kolektiv posluchačů VŠF v Lodži při natáčení filmu „Dvě party" (1950). Hudební skladatel Witold Krzemieński složil hudbu k filmům „Dvě party" (1950) a „Posádka" (1952). Herce Stanisłava Winczewského jsme viděli ve filmu „Ocelová srdce", ve filmu „Příhoda na Marienštadtě" (1954) hrál Henryka Tokarského. Władysław Dewojno hrál ve filmech „Město nepokořené" (1951) a „Zázrak u mlýna" (1952). Představitelka Bronky, Barbara Marszelová, je členkou Státního divadla ve Varšavě a hraje ve filmu po prvé. Urszula Schweitzerowna, představitelka Zoši, není profesionální herečkou, působila jako jockey na dostihové dráze ve Słuzewci. Filmový přehled 2/1955 ()