Klenoty příhraničí

Příběhy odvahy i zrady (E07)

(epizoda)
  • Slovensko Príbehy odvahy a zrady
Česko / Slovensko, 2023, 26 min

Režie:

Michael Kaboš

Druhá světová válka přinesla Evropě mnoho utrpení, miliony mrtvých a nepočítaně zmařených životů. Postavit se nepříteli znamenalo riskovat život nejen svůj, ale také svých příbuzných, známých, sousedů. Přesto se mnoho odvážných lidí našlo a zapojili se do odboje proti okupantům. Velmi mnoho příběhů odvahy, odhodlání, ale také zrady a bolesti se odehrálo také na česko-slovenském pomezí. V oblastech na obou stranách dnešní hranice mezi českou a slovenskou republikou operovali partyzáni mnoha národností. Zdaleka to nebyli jen místní obyvatelé. Hranice tady fungovala a oddělovala od sebe Slovenský štát a Protektorát Čechy a Morava. Partyzánský odboj za druhé světové války byl z území bývalého Československa nejsilnější právě na Slovensku a na východní Moravě. Je to především dáno krajinným reliéfem, který je v této části Moravy a na Slovensku podobný a nabízel tak možnosti pro vedení partyzánské války. Samotný partyzánský odboj se zpočátku koncentroval především na Slovensku, po potlačení Slovenského národního povstání a s postupem válečné fronty se posouval na západ. Spolu s tímto „pohybem“ se měnila i strategie okupačních vojsk, které se odboj snažily potlačit. Kromě protipartyzánských akcí se tak nacističtí okupanti snažili zabránit těmto přesunům; střežili mosty přes Váh, hranici protektorátu a pak už zbyly jen možnosti krutých zásahů nejen proti partyzánům, ale i jejich podporovatelům z řad místních obyvatel na Moravě. (Česká televize)