Klenoty příhraničí

Průmyslové dědictví (E10)

(epizoda)
  • Slovensko Priemyselné dedičstvo

Co zbylo po slavných podnikatelích, kteří se výrazně zapsali do historie světového podnikání? Průmyslové dědictví na československém pohraničí zanechalo hlubokou stopu. Ve filmu odkrýváme důležitá poselství výjimečného vizionáře Tomáše Bati, který spolu se svými sourozenci založil ve Zlíně v roce 1894 obuvnickou firmu. Výrobu rozšířil i na Slovensko, kde založil město Baťovany, které bylo po 2. světové válce přejmenováno na Partyzánské, a postupně expandoval do celého světa. Měl velký vliv nejen na zaměstnanost, ale také na vzdělávání a kultivování lidí celého regionu.S týmem mladých lidí se podíváme na Baťovany, nejen ty dnešní, ale dostaneme se do minulosti, do fabrického areálu, ve kterém se nacházejí nejstarší budovy. Uvidíme, co je s historickými prostory a jaká je čeká budoucnost. Ve Zlíně si kromě památníku Tomáše Bati, který je fenoménem baťovské architektury a památkou zlínského konstruktivismu, připomeneme hlavní myšlenky Tomáše Bati, které jsou aktuální i dnes. Na obou stranách hranice mělo silné zastoupení i hornictví, které postupně zaniká, jeho dědictví však zůstává stále patrné. Hornický průmysl v Handlové a Ostravě přitáhl množství pracovní síly, tato místa se přetvářela a budovala od úplného základu. Hornictví postupně zaniká, minulost však v určité podobě zůstává. Podíváme se, jaký osud čeká doly Handlová a jakou transformací prošla Ostrava, co pro nás znamená toto průmyslové dědictví a jak je využit jeho potenciál. (Česká televize)