Děti narozené dvakrát

Epizoda 3 (E03)

(epizoda)

Homosexuálnímu páru Vláďovi a Michalovi se splnil jejich životní sen založit rodinu dokonce trojnásobně. Vláďa podniká a je pánem svého času, takže může být s dětmi naplno. Michal je ale klíčovým manažerem nadnárodního korporátu a pracuje od rána do noci. Právě veze domů překvapení: dal výpověď, aby také mohl být více s dětmi... Nám již známá Romana má díky dalšímu rozhodnutí soudu holčičku z dětského centra opět v péči doma. Jenže se před pár dny dozvěděla, že se holčičce narodil bratříček. Přitom se zatím definitivně nerozhodlo ani o osudu dívenky, ani o možnostech její biologické matky. Jede se poradit za sestrou, která je zkušená pěstounka... Teď už může v tomhle příběhu pomoct jen soud. Do konce natáčení, na jaře 2023 definitivně nerozhodl. Holčička je zatím svěřena do péče Romaně, která pozastavila výkon přechodné pěstounské péče a bratříček je v přechodné pěstounské péči jinde... Hana a Jiří Míru do vytypovaného ústavu nedali. Naopak, stali se jeho poručníky a dali mu své jméno. Jejich rozhodnutí se netýká ale jen jich a Míry, ale i dvou jejich dospělých dětí. Jakuba a Kateřiny... Andrea je aktuálně s nejmenší dcerou doma a všechny starší děti chodí do školek a škol. Hledala školku pro postiženého z dvojice chlapců, které má v péči, aby se sblížil i s jinými dětmi než s těmi z rodiny. Našla nejen školku, ale i ředitelku s letitou zkušeností s inkluzí... Jana a Petr absolvují kolečko papírování, pohovorů a školení, aby mohli být zařazeni do evidence žadatelů o osvojení. Podali žádost na městský úřad, mají za sebou šetření sociální pracovnice u nich doma a čekají, až je kraj zařadí do povinného cyklu příprav. A tak mezi tím aspoň chodí na nepovinná školení... Nově se seznamujeme s Klárou Trubačovou, ředitelkou střediska náhradní rodinné péče, spolku, který se už od roku 1994 věnuje ohroženým dětem. Jsou dnes už jednou z mnoha organizací, které poskytují služby osvojitelům, pěstounům i dětem. I s propagátory hostitelské péče, Lukášem a Dagmar, se setkáváme na školení. Pořádají ho pro pracovníky OSPODu, zaměstnance dětských domovů, neziskové organizace a samozřejmě pro ty, kteří se chtějí stát hostiteli. Dokud tu bude fungovat jediný dětský domov, může se hostitel hodit... Jsme v Ústí nad Labem, ale zázrak se nestal. Nejsme na úřadě, ale v dobrovolnickém centru. Monika s Václavem si plánované osvojení realizují aspoň náhradní formou. Stali se klienty místního dobrovolnického centra, které jim zprostředkovalo kontakt s chlapcem z dětského domova. Taková drobná hostitelská péče. (Česká televize)