Co všechno umí počasí

(pořad)
Animovaný / Rodinný / Naučný
Česko, 2023, 13x5 min

Animovaný cyklus pro děti, který hravě představí všechny druhy počasí. Všechny děti, které sledují Déčko, vědí, jak vypadá duha a že je trochu kouzelná. Ale jak vzniká a kolik má opravdu barev? Animovaný cyklus Marie Procházkové jim to hravě vysvětlí! A nejen duhu. Představí všechny základní jevy spojené s počasím – déšť, vítr, sníh, mraky, bouřku, mlhu, ale i teplotu a roční doby. Dozvíme se, proč je nebe modré, z čeho jsou mraky, kde se bere rosa, jak dostalo počasí jméno, jak se měří a předpovídá, a mnoho dalších užitečných a zajímavých věcí. Cyklus dětem vysvětlí základní fakta o každém druhu počasí – kde, jak a proč vzniká, a jak nás ovlivňuje – a připojí i další témata, která s ním souvisí. Například díl “Déšť” tak v sobě zahrnuje vysvětlení toho, jak vzniká dešťová kapka i koloběh vody na Zemi, k čemu je déšť dobrý, kdy je nebezpečný, kdy je ho moc, kdy málo, a jak nazýváme různé typy srážek. Nejde ale pouze o to počasí rozumět, ale také ho vnímat. Každý díl je proto výtvarně a animačně originální – vytvořený na míru vysvětlovaného jevu, s použitím různorodých technik. Počasí vnímáme všemi smysly – u deště, bouřky nebo větru se proto zaměříme i na jeho zvuk, u mraků, sněhu nebo mlhy zase na tvary, barvy a materiály. Cyklus je autorským dílem Marie Procházkové, která je i jeho výtvarnicí a animátorkou. Zvukový design a hudbu vytvořil Mirek Chaloupka. V roli vypravěče se spolu s dětmi představí Max Dolanský. (Česká televize)