Americká symfonie

• USA American Symphony

Nezvykle osobní dokument, ve kterém se hudebník Jon Batiste pokouší složit symfonii v době, kdy jeho manželka a spisovatelka Suleika Jaouad podstupuje léčbu rakoviny. (Netflix)

Rozjimatel

"What we love about music is that it sounds inevitable."     Ako tak pred blížiacimi sa Oscarmi prechádzam nominované filmy, naďabil som aj na tento dokumentárny kúsok o hudobníkovi Jonovi Batisteovi, nominovaný práve za jeho pieseň "It Never Went Away". O tomto významnom, mimoriadne všestrannom umelcovi som takmer nič nevedel, akurát to, že dostal Oscara za hudbu k filmu Soul (2020), ktorý mám veľmi rád (aj kvôli hudbe), takže som ho chcel trochu spoznať. Spočiatku som bol mierne sklamaný z toho, že dokument neprezentuje až tak to, čím je Jon Batiste výnimočný, ale ho necháva veľa rozprávať a tak trochu sa aj predvádzať (proste sa mi žiadalo viac hudby, menej rečí). To všetko aspoňže v príťažlivej vizuálnej forme (dokonca aj tie smutné zábery z nemocnice majú svoj vizuálny pôvab). Našťastie sa mi to tvorcovia snažili v druhej polovici vynahradiť, hudby je čoraz viac (od klavírnej kompozície venovanej jeho žene Suleike, až po veľkolepý koncert v Carnegie Hall) a moje výhrady sa napokon rozplývajú. Aj to množstvo scén z nemocnice, ktoré mi pripadali tak trochu ako citové vydieranie, som napokon prijal ako účinný kontrast života na výslní a tienistých stránok života.     "This is gonna be a work in progress. It's gonna sound how it sounds until it sounds how it sound." ()

Lukango

Americká symfonie nám zobrazuje tvář geniálního skladatele Jona Batisty, jenž na jedné straně stoupá vpřed ve své kariéry. Na té druhé se však musí vypořádávat s jeho osobním životem, ve kterém jeho manželka trpí rakovinou. V jeden moment tu můžeme vidět hořkosladkou náhodu, kde v jednu chvíli byl jeho profesní život dál, než kdy předtím. Byl to ten moment, kde získal 4 ceny Grammy. Jenže v ten samý den jeho ženě diagnostikovali rakovinu. Vidíme tu tak, že i ti, kteří jsou finančně zajištěni a jsou úspěšní v jejich profesním životě, tak to nemusí platit o jejich osobním životě. Snímek se zaobírá dvěma kontrastními rovinami, kde v každé je pochopitelně středem Jon. Jedna je z jeho profesního života skladatele, kde Joe kráčí čím dál blíž k vyšší popularitě a my tak intimně vidíme mysl geniálního skladatele, který zkombinoval něco starého a osvěžil to něčím novým, což je převážně jeho klíč k úspěchu. Ta druhá rovina pojednává o jeho osobním životě, která ten růžový svět geniálního a úspěšného skladatele vybalancuje. V této lince se dokument soustředí na vztah mezi Jonem a jeho ženou Suleikou, které se vrátila rakovina, a oni se tak snaží tomuto problému společně čelit. Je to takové vystřízlivění z hlediska obsahu. Jedna strana je ta vybarvená a energická, zato ta druhá je šedá a smutná. Film nám tak říká, že člověk může být úspěšný, ale jeho osobní problémy jsou jiné záležitosti, které si penězi nikdo nekoupí, a o to je důležitější podpora a funkčnost mezilidských, především těch rodinných, vztahů. Jasně tu tak vidíme, že dokonalý života nestojí jen na penězích. S dokumentem jsem však měl menší problémy, které mi tu lehce vadily. Jeden z nich je ten, že se dokument nesnaží moc vrtat do hloubky. Ano, sledujeme tu život Jona Batisty, úžasného moderního skladatele, ale snímek se zaměřuje jen na vztah s jeho manželkou a na jeho současný úspěch. Vidíme tu sice autentický a intimní pohled do světa Jona Batisty, ale z jeho minulosti tu z hlediska stopáže nemáme moc obsahu. Proto říkám, že je tento životopisný dokument jen o vztahu s manželkou a jeho současné kariérní pozici. Film sice ukazuje Jona, jako zapáleného skladatele, člověka, který druhého nenechá v nesnázích a pomůže. Někoho, kdo je laskavý, skromný, zábavný, šílený, ale místy tu chybí jeho minulost, abychom Jona pochopili celkově, i s jeho příběhem z minulosti, kde to ještě nebyl ten věhlasný a známý skladatel s tunami Grammy. Nemuselo by se jednat o značnou část, ale mohl by být dokument o tuto vsuvku z dospívání či z života před úspěchem doplněn. Ano, občas tu se tu dokument zmíní o jeho dospívání, ale nestačí to. Dále také jeho osobní linka nedokáže tolik zaujmou, jako ta profesní. Je emotivní a smutná, to ano, ale jednoduše není tak poutavá jako ta profesní. Shrnul bych tento dokument jako život o dvou zmíněných rovinách. Život úspěchu a nejistoty. Co snímek vyzdvihuje, tak jsou záběry z jeho koncertů, kde vidíme napětí, ale také člověka, který je také skvělý organizátor a někdo s tvůrčím talentem. Z hlediska Jonovy kariéry to vidím, tak, že přinesl něco nového a dokázal to obohatit o svůj tvůrčí talent a řekl bych, že na vrcholu své kariéry ještě určitě není. Celkově se jedná o poměrně povedený dokument, se kterým mám problém v tom, že nesahá moc daleko do minulosti a my tak sledujeme pouze jeho současný, profesně úspěšný život a jeho současný osobní život. Můžete mi odporovat, že jeho úspěch vyletěl tak rychle, že v podstatě jeho současný život je také jeho celá úspěšná kariéra, ale i tak si myslím, že by dokument tu vložku minulosti mohlo obsahovat více. Dále se mi také dokument zdál zbytečně zdlouhavý a to samé, co dokument chce říct, tak by se dalo stihnout za hodinu a půl, možná i méně. Ale to je jen můj osobní názor. Na závěr dodám, že závěrečný koncert je dokonalá podívaná plná harmonie, ale také adrenalinu. Známka: 6,5/10 () (méně) (více)

Nejlepší filmy roku dle spolků amerických kritiků

Nejlepší filmy roku dle spolků amerických kritiků

27.12.2023

Prosinec každoročně bývá obdobím, kdy ve Spojených státech většina různých spolků a asociací filmových kritiků vydává své žebříčky a ocenění pro nejlepší filmové počiny a tvůrčí výkony uplynulého… (více)