Zasaďme se o stromy

• angličtina Stand Up for the Trees (festivalový název) (více)
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2022, 26 min

Mít anebo nemít ve městě pod okny vysazené stromy? Mají pravdu ti, kteří si užívají bydlení uprostřed zeleně s vůní květů, za zpěvu ptactva a přírodou na dosah? Nebo spíš ti, kterým vadí spadané listí a chtěli by raději místo stromů parkovací místa pro auta? ... Když zvážíte všechna pro a proti, zjistíte, že strom poskytuje člověku ve městě tolik služeb, že by otázka měla znít spíš – jak se o stromy starat, jak a kam je vysazovat, abychom s nimi žili v souladu. Správce stromořadí Tomáš Trnka z Veřejné zeleně města Brna vzpomíná na to, s jakými reakcemi lidí se setkává během celoroční péče o stromy od sázení až po jejich kácení. Vydali jsme se do ulic Brna s vědcem Danielem Kopkáně z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Na zádech nosil zvláštní přístroj a mířil na rozpálená i chladnější místa termokamerou, aby nám ukázal, že stromy jsou ideální klimatizační jednotkou. Průvodce pořadem, popularizátor vědy a přírody doc. Ladislav Miko nás udivil jednoduchými pokusy, které dokazují schopnost stromů ochlazovat a zachycovat prach. O jejich vlivu na naše zdraví promluvil ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci, prof. Roman Havlík. Zoolog Aleš Toman nám ukázal, jak stromy přitáhnou k našim domovům i další podoby přírody. Ekonom Jan Macháč z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem umí spočítat jakou hodnotu mají služby poskytované stromy ve městě a jak moc se vyplatí. Kupodivu, strom si na sebe umí vydělat. S kamerou jsme byli svědky, jak se rekultivují kořeny vzrostlých stromů, arborista David Hora nám při tom vysvětlil, co vlastně strom potřebuje pro úspěšný život v městských podmínkách. V průběhu rekonstrukce Moravského náměstí v Brně stavbyvedoucí Stanislav Maláník ukazuje, že se praxe ochrany stromů na stavbách zlepšuje. Natočili jsme příklady zlepšení hospodaření s dešťovou vodou v Brně Medlánkách a na Smetanově nábřeží v Praze. Dokumentárním zkoumáním vztahu člověka stromu jsme zjistili, že je prostě jednodušší a příjemnější žít ve městě, když s námi stromy jsou. Zasaďme se o stromy a bude se nám žít lépe. (Česká televize)

Marze

Dokument jednak apeluje na to zapojit se do občanského života a volením správných lidí u voleb ozeleňovat města a jednak přesvědčuje diváky, že na ozeleňování ekonomicky vydělají. Dozvíte se , že jeden strom ročně zadrží vodu, která by odtekla do kanalizace za 600 korun, nebo že skupina stromů před domem vám zvýší cenu nemovitosti o 5-10 procent. Bojujete tak proti změně klimatu. Jenže problém je někde jinde. Každý den přibývá na naší planetě lidí o velikosti jednoho okresního města a zároveň si stále více lidí v rozvojových zemích nebo v Číně kupuje auta, maso, letenky. Letos se u nás jaro jaksi nekonalo a tropický den přšel o dva měsíce dřív. Vůbec neprší. V dokumentu se hodně šetří s vodou. Možná tedy ještě tedy mohlo být řečeno, že v létě se při této změně klimatu nebudou napouštět koupaliště. K shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15672432455-zasadme-se-o-stromy/ ()