Přátelé?

(festivalový název)
  • Thajsko Not Friends (více)

Na nové střední škole se Paemu moc nedaří. Soutěž krátkých filmů mu ale skýtá naději studovat na univerzitě a vyhnout se práci v otcově mlýně. Pae sází na sentimentální potenciál příběhu o svém nedávno zesnulém spolužákovi Joeovi. Se svými spolužáky se proto nadšeně pustí do krátkého filmového projektu, do kterého vkládá velkou naději. Do super plánů skupiny však vstoupí Joeův blízký kamarád, který se po nemoci vrátí do školy. (Zlín Film Festival)

Lenka.Vilka

"A jak tuhle scénu natočíme? Jako Mission Impossible nebo jako Tenet? Uděláme mix obojího! Ale vždyť tady lítají ty papíry. To nezvládneme udělat správně. Na to kašli, Tenet stejně nikdo nepochopil." Film o tom, jak se pozná přítel? Film o tom, že sny se občas mohou splnit? Film o tom, že občas to musíme na chvíli vzdát, abychom zjistili, že to nebyl jenom rozmar, ale skutečný sen? Tenhle film bych rozdělila do třech pomyslných části. První, kdy je to sice trochu vážný, ale většinu času jsem se smála. To je ta část: Co mohu udělat pro to, abych se dostal na školu a nemusel dělat práci, kterou nechci, protože nemám buňky na to, aby mě někam vzali? Jo, natočim film o spolužákovi, který nedávno umřel. Co na tom, že jsme nebyli zase tak moc kámoši? Vždyť je mrtvej, tak ten mě nenapráská. Jenže to by se nesměla zjevit holka, která tvrdí, že jsem lhář, protože to ona se s ním znala, ne já. Takže přijde tahle veselá část natáčení filmu. A všechno je happy, dokud nepřijde druhá část. Druhá část je už poměrně velká deprese, která odhalí jedno velké tajemství včetně toho, kdo doopravdy napsal příběh, podle kterého se natáčel film z té happy fáze. A všechno, ale totálně všechno se podělá, přičemž je najednou všechno neskutečně temný a depresivní a tak nějak je velká šance, že tohle pro všechny nemůže skončit dobře. Přeci jen, tentokrát je myšlenka trochu jiná: Třeba umře dřív a to se potom taky nikdo nic nedozví. Třetí část je o snaze, aby alepsoň něco skončilo dobře. Když ne pro všechny, tak alespoň pro někoho. Přičemž právě v téhle fázi příběh doplňuje poměrně dost informací z minulosti, takže je to dost solidní doják. Ano, je tak snadné udělat si o někom závěry, když nemáme všechny informace. Je snadné, přehlédnout určité věci, které nám zpětně dochází, co vlastně doopravdy znamenají. Především z pohledu toho, že kolikrát ani nevíme, co pro druhého člověka ve skutečnosti znamenáme. A že občas stačí jenom chvíli pozorně vnímat a dojde nám, že tu hranici toho, že jsme přátelé, už máme spolu dávno překročenou. Takže jo, tohle bylo vážně moc fajn :) ()