Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Horor
  • Komedie

Žhářka (2022)

Na začátek asi musím napsat, co si myslím o předloze. Kniha je za mě příběh o zlomeném a unaveném muži, který jako jeden malý utíká se svojí dcerou před kolečkama velkého. Proto mi bylo jasné, že tady byl scénář asi hodně předělaný, když v traileru pobíhá Zack Efron s postojem exvojáka v nejlepším kondičním stavu. A že v adaptaci nebude závěrečná konfrontace ve stájích, tím jsem si byla dost jistá. A abych dodala: už právě podle traileru na mě dýchal pocit televizní, ne kino produkce (byť chápu, že Netflix v tom dělá akorát bordel v hlavách), a možná proto jsem byla schopná akceptovat tu nehorázně krátkou stopáž. Ale uznávám, že to ani v kině nezapadlo a jsem ráda, že jsem v něm mohla vidět. A nemusela stahovat. Tak jdeme na to. Žhářka 2022 :) ***** Moje velké plus je, že se film nekoukám jako na "další Žhářku, proč?, už máme jednu", ale jako na další pohled na látku. A trpí stejným problémem jako všechny současné filmy. Není to napsané "ok, pokud si vyděláme na pokračování, tak bude", ale stylem "musíme to upravit tak, abychom mohli navázat, protože chceme přece velkou frančízu". Přístup číslo dva zničil už hodně filmu zlomilo vaz. I Žhářce? Trochu jo. ***** Děj byl fajn, jenom ke konci se to trochu zvrhlo. A dost mi vadilo, co Andy donutil Charlie udělat. Ale jinak to nešlo, chápu. Jinak bychom se k druhému dílu nedostali. A trochu je škoda, že kromě ohníčků má Charlie v DNA i věci od rodičů, protože tím se z ní stává skoro neporazitelná mašina, což finále ukázalo dokonale. Jenom je škoda, že už víc neukázalo dopady. Ale jasně...máme druhý díl ;) Jinak mě bavilo, jak to bylo natočený, napsaný i zahraný. Jasně, pokud bych se držela čistě snímků a knihy, tak je to fakt jedna z nejhorších adaptací Kinga. Ale když to vezmu jako samostatnou jednotku a zapomenu na knihu, tak jsem viděla super film, na kterém nebylo dobré jenom score, ale bylo to celý fajn. ***** Jenom si fakt nejsem jistá, komu film, i se svýma chybama a změnama, udělá radost. Tomu, kdo předlohu nečetl? Tomu, kdo předlohu četl? Pokud se od ní neumí odprostit, tak určitě ne. ***** Už dopředu bylo avizované, že film bude mít v Americe duální premiéru. Tak by mě zajímalo, kde kde místní komentátoři vzali informaci, že to bylo schválně, pokud film bude v kině propadák, tak druhý den dají na stream. U nás to sice dávali o den dřív, ale u nich to bylo duálně, ve stejným den. Se trochu nejdřív zamyslim! A jak to vypadá, film se tržbami pomalu škrábe k svému rozpočtu, takže jim asi vyjde plán pokračování (kino?) a další spin-offy (televize?). Mě to vadit nebude :) ***** Jo, a k těm slepicim. Mě to přišlo vtipný, že to je první věc, kterou Charlie na farmě zmíní. Přeci jen...scéna se slepicema byla v knize dokonalá. Tady byla holt jenom kočička...

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Já vážně nevím, co si o filmu myslet. Protože já si občas připadala, že koukám na dva filmy sestříhaný do sebe, a místy mi to nedávalo smysl. A oba snímky jsem nedostala plnohodnotně. Ne, nemluvím jenom o tom, že Marvel vlastně lhal. Nemusíte koukat na seriály, neovlivní to filmy, protože film se dostane narozdíl od seriálu ke každému. A tady nastal problém. Já WandaVision viděla, ale i tak jsem byla zmatená. Ze dvou důvodů. Jak seriál skončil. Jaká byla jeho potitulka. A s tím, co se dělo ve filmu, jak je Wanda brutálně zlá, tak i tak tam chyběl ten mezičlánek. Vážně na to v tak dlouhém filmu nebylo pět minut? Což je věta, kterou jsem si během sledování řekla až nepříjemně mockrát. Je to bum, bum, bum, jedna akce za druhou a přišlo mi, že se na postavy dost kašle. Hlavně, že tady máme spoustu cool věcí! A některé byly vážně cool. To rozhodně jako hodně cool. Po vizuální stránce je to nádherný film. Je tam spousta dobrých nápadů. Ale vizuál nevynahradí nevyužitou hloubku postav. A nemohu se zbavit dojmu, že kdyby Amča měla se Strangem stejný rozhovor hned na začátku, jaký spolu měli na konci, kde Wandě udělala, co udělala, tak jsme si ty dvě hodiny mohli ušetřit, protože Wanda si celou dobu jela to svoje a ani na milimetr se nemohla a Amča ani jednou netrénovala. Takže...klasika Marvel. Ale! Tak bychom přišli třeba o jednu z top částí filmu. Slyšení před Illumináty. Ó, to bylo tak miloučký. Teda až na to, co se jim stalo. Až jsem skoro zapomněla, že tenhle film kašle na postavy! Na chvíli to bylo fajn, ale dost mě překvapilo obsazení Black Bolta. Tedy, že zůstalo stejné. Přeci jen...kdo koukal na Inhumans, že?! A asi můj největší problém je s názvem filmu. Proč jsem byly v tam málo vesmírech? Proč během hovoru, kdy Amča říká Strangovi o těch vesmírech, proč tam nebyl její flashback, jak tam je? Klidně jenom pět minut na všechny, ale alespoň něco, do háje! Kde je to šílenství? Tenhle film je krásně, byť sterilně natočený, během kterého jsem bohužel necítila vůbec, ale vůbec žádné emoce. Nejvíc jsem zmatená z jedné věci. Jak všichni říkají, že to je Raimi, to a tamto je jeho věc, záběr, postup. Jenže mě přišlo, že vykrádá sám sebe a doufá, že za to budou lidi rádi, protože...ho mají rádi. Na mě to působilo, že zamrznul, protože dlouho nic nenatočil, tak hrál na jistotu. A velice mě pobavila druhá potitulka, kterou jsem čekala, takže mě vůbec nepřekvapila. Narozdíl od celého sálu, který to dal hlasitě vědět. Ehm, ehm, těm bych v kině přála čekat na úplný konec nového Batmana  ;)

Ada (2021)

Skvěle napsaný příběh, u kterého oceňuji pomalé tempo, protože to bylo jednoduše dokonalé. Postupně se to odkrývá, aby konec...no, čekala jsem hodně, ale tohle vysvětlení ne, protože film zanechal ještě víc otázek, než do té doby. Bylo to strašně fajn  :)

Poslední souboj (2021)

No uf, nějak nevím, co tady teď napsat. Rozhodně jsem viděla neskutečně krásně natočený film, který je sice o tom posledním souboji, ale mnohem víc o tom, co mu předcházelo. Vyprávěno z úhlu pohledu všech třech hlavních aktérů. A s každou další minutou dalšího pohledu se lehce mění pohled právě ne tyhle tři postavy, což je věc, na které scénář pracuje nejvíc. Jde o ty postavy. A pravdou je, že když jsem se dostala na konec příběhu a měla jsem se rozhodnout, co je tedy správné vyústění...ať to totiž skončí jakkoliv, ať se bůh rozhodne, kdo má pravdu a kdo ne, následky přeživších by totiž mohli být mnohem horší než smrt. "Formálně tu nejde o ní. Znásilnění není zločin proti ženě. Je to majetkový zločin proti jejímu mužskému opatrovníkovi."

Čarodějnice (2015)

Mám problém s uvedeným žánrem u filmu. Za mě je totiž Čarodějnice rodinné drama, které je trochu řízlé nadpřirozenem, a ke konci je to takový obrovský drama, že působí děsivě hororovou atmosférou. Samota, les hned za humnama, fanatická víra, která mi na celkové smýšlení přišla moc, proto slovo fanatická, potom pár divných a ujetých věcí, které prohloubí celou tu paranoiu a strach z ďábla. A je vidět, že pokud dobře uchopíte postavy, tak jich stačí pouze pár na rozehrání plnohodnotného dramatu, které vede ke konci, který jsem si ani dopředu nepředstavovala jinak než v tragédii a kompletním rozpadu rodiny. No, otázkou je, zda nebyla rozpadlá už dávno předtím a jenom se držela kvůlu těm lžím vzniknutým tím vším fanatismem. A to ani nemluvím o úplném konci. Ten mi tam neseděl. Že to takhle dopadlo. Jenže jak jeli závěrečné titulky, nějak mi to v hlavě došlo. Že po těch všech událostech, by se asi každý rozhodl stejně. A jeho důvody bych chápala. Stejně jako jsem je chápala ve filmu.

Zelený rytíř (2021)

Jelikož jsem v kině kvůli nemoci prošvihla, jsem teď šťastná, že mohu dohnat, protože tenhle film za to stojí. Ať už jde o příběh, i o zpracování. Začnu vizuálem, protože ten je snáz k uchopení. Protože natočený to je bravurně, na všechno se dobře kouká. Všechny ty dlouhý tahlý pohledy na krajinu nebo celá ta pasáž v jezírku. Nádherný. V ději jsem se občas ztrácela, takže mi věci docházeli až zpětně, když jsem byla dávno v jiné situaci, ale to zážitek vůbec nezkazil. Právě naopak, hezky mi to šrotovalo, protože tohle není úplně jednoduchý film. Ale tu poslední část v kaply, kdy to hrdinovi všechno dojde, ta byla dokonalá, to jsem si užila. A celá jeho cesta (na začátku Gawain není žádný sympatický hrdina, je to vlastně takovej přizdisráč, kterej moc nepřemýšlí a proto se dostane to své situace, a do konce není úplně jasné, zda mu něco z toho vůbec došlo) za Zeleným rytířem, která se stává cestou za poznáním sebe sama a vlastně i mě jako diváka, protože tam nebylo moc míst, kdy jsem si řekla, že už to jako chápe, mě bavila. Ale už ani slovo. Ať se každý koukne sám  ;)

Seveřan (2022)

Seveřan je film, který vám nedá nic zadarmo. Proč? Protože nemá důvod vám nic dávat, vy si to musíte od něj vzít. A když pochopíte, na jakym filmu jste, vezmete si to rádi a budete žebrat o víc. ***** Ano, příběh nejsou čtyřvrstvové kapesníky s balzámem, ale jenom ty recyklovaný zelený fujtably na veřejnym hajzlíku, ale to vůbec nevadí, protože to není na filmu nejdůležitější. Přeci jen, tenhle motiv pomsty, zná každý. Jenže mě mnohem víc bavila ta vnitřní cesta hlavního hrdiny v tomhle krutém světě. Což mě přivádí k zobrazení násilí. To tam rozhodně nebylo jen tak. Bylo tam, kam patřilo. A kam patřilo podle tradice. Viz to před finálovým zúčtováním. ***** Největší slabinou filmu je podle mě to, že neví, pro koho je určený. Měla bych hodně velký problém, kdybych měla někomu doporučit, přestože se mi líbila každá minuta. (I přes to zpomalení zhruba v polovině. Odpočinek před dalším valením.) Ale doporučit to komu? Určitě ne čistýmu fantazákovi, ani milovníkomu historických filmů. Ale bylo v tom cítit, že se scénář i provedení snazší balancovat někde v neutrálním středu, ale zároveň nechce být ve středu na cestě k mainstreamu. (Snad to dává smysl, ale kdo viděl, pochopí, proč mám strašnej problém se vyžvejknout.) Stále je to víc artový film než pro standardního diváka, který se u filmu rád zamyslí, ale nemusí to moc často, ale rozhodně to není akční podívaná pro klasického popkorňáka. Protože ve filmu třeba ani není vypravěč. Ani si potřebné věci mezi sebou postavy neřeknou. Vypravěč je obraz a zvuk. A že je to krasnej vypravěč! Tady fakt není co vytknout. A co musím hodně pochválit, protože nemám tušení, jak toho docílili, ale mám na mysli noční záběry. Jak to bylo zpracováný v rámci barev. A všechny ty zvuky nejenom jako doprovod, ale zároveň zpěvy a doprovod všech rituálů. Ta tmavovlasá zpěvanka byla luxusní. A všechny ty vize, sny, přestavy...ano, přesně tohle může od filmu hrozně odrazit, ale já jsem si to užívala. A nebudu lhát. Přestože to je drsnej příběh o drsnejch lidech a jejich době (ale spíš je to o drsný době a její lidech), během té doby se ve mě nahromadilo strašně moc emocí. Takže jo, na konci to šlo všechno ven. Ne kvůli konci, jaký byl, protože byl. Jinak bych ho nechtěla. Kdyby byl jiný, dám jenom čtyři hvězdy. Tenhle příběh lidského zvířete medvědovlka, který si projde během své cesty za pomstou obrovskou vnitřní proměnou ve skutečnou lidskou bytost, mě neskutečně dojal a dal mi toho mnohem víc, než jsem na začátku byť jen doufala :) **** Zahraný to bylo na jedničku. "Tenhle" Skarsgård patří mezi ty herce, u kterých se mě někdo zeptá, kde hrál a mě dojde, že vlastně nevím (tedy, kromě těch dvou top Hbo věcí), prostě mám okno. Ale až přijde do řeči příště, vim, co řeknu. Ostatní odvedli standardní výkony vzhledem k tomu, že zbytek je solidní ansábl, takže sázka na jistotu.  **** PS1: poměrně mě překvapila informace, že příběh dějovým schématem vykrádá Hamleta. Ach, co se alespoň nejdřív kouknout na wiki, než někde veřejně něco plácnu? PS2: vážně se nejdřív koukněte, na co jdete do kina. Sice byl film od 12 let (wtf? Já bych to dala od 15), ale ten chlapec v řadě před námi, mohlo mu být zhruba právě těch dvanáct, to nedával, nehledě na to, že nemohl všechno pobrat. (12 bylo u nás v kině na programu, tady koukám, že je vedena přístupnost 15. Zajímavé.) Asi mysleli, že jdou na fantasy variaci na seriál Vikingové. Vzal ho tam táta...

plakát

Mr. Mercedes - No Good Deed (2019) (epizoda)

Právo nálezce je moje nejoblíbenější kniha z trilogie a konečně jsme se dočkali adaptace. Naprosto dává smysl, že až teď. A ani mi nevadilo, že pozměnili časovou osu všeho. Kdo nečetl, ani se to nedozví a bude se mu to líbit tak jako tak. Super první díl  :)

plakát

Mr. Mercedes - Fade to Blue (2018) (epizoda)

Ups! Zapomenutý komentář na začátku třetí série  :D Finále bylo zajímavé, byť vlastně strašně předvídatelné, ale mě se to líbilo  :)

Za sny až na Mars (2022)

Film splnil všechno, co slíbil...v roce 2022. Schéma je stále stejné, pouze trasu NY-L.A. vyměnila trasa Země-Mars. Ale bavila jsem se. Na každou lásku dvou krásných mladých lidí se kouká vždycky dobře. Navíc to bylo strašně milý. Všem klukům trilogii jsem neviděla, protože jsem nedočetla knihu, ale Lana Condor byla prostě roztomilá, tak zkusím nakonec alespoň filmy  :)

Ovládací panel