Dávní stavitelé: Jeruzalém

(TV film)
  • Francie Jérusalem : La construction de la cité de Dieu (více)
Francie, 2022, 54 min

Po mnoho tisíciletí bylo toto město historickým průsečíkem. Místem, kde se potkávaly a střetávaly dávné civilizace... Od starověku se vyhlášení architekti Středomoří podíleli na proměně Jeruzaléma v jeden z největších klenotů Blízkého východu. V roce 70 našeho letopočtu dobyli město Římané, kteří vše historické pobořili a zničili. Následně rozšířili vrchol chrámové hory a postavili na něm plošinu. Při přepravě obrovských kamenných bloků na stavbu tohoto architektonického skvostu museli prokázat značný důvtip a vynalézavost. O několik století později vyrostla ve středu Jeruzaléma jedna z prvních velkých křesťanských svatyní – chrám Božího hrobu. Monumentální stavbu nechal kolem hrobu Ježíše Krista zbudovat římský císař Konstantin. A město, které bylo po další téměř tři staletí centrem křesťanství, v sedmém století našeho letopočtu dobyli vyznavači islámu. Začala éra muslimské architektury. (Česká televize)

rivah

Skvělá rekonstrukce výstavby památek ve městě od hlubokého starověku, Šalomouna přes Heroda a návrat křesťanství až po zpětné dobytí islámem na konci 12.století.(90%) ()

GrooteLulu

..úžasný..dozvěděl jsem se, že 4tý největší jednotný kamenný blok na světě je pod Herodovým chrámem, nebo kdo je Godefroy z Bouillonu a Urban II, kde je Via Dolorosa, i kde stála Golgota... vím přesně, co kde navštívit, pokud bych se tam někdy ocitnul.. ()