poster

Charlie Chaplin Festival

Komedie

USA, 1938, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Max-Wesslo
  *****

  Charlie Chaplin Festival je kolekce čtyř mistrových grotesek z roku 1917. / The Immigrant (****) - Tulák Charlie jako jeden z imigrantů přijíždějících do USA. První půlka se odehrává na lodi a hned ze začátku mě překvapila kamera, která sebou lomcuje ze strany na stranu podle mořských vln, což se projeví v parádní scéně v lodní jídelně. Charlie sehraje několik miniscének, ukáže své karetní schopnosti a projeví se jako velký dobrák, když daruje své vyhrané peníze chudé dívce a její matce. Tou chudou dívkou nebyl nikdo jiný, než další hvězda němých grotesek, Edna Purviance. Po vylodění se Charlie přesune do restaurace, kde se znova setká s Ednou. Slušná zábava, vynikající číšník v podání Erica Campbella a především humorná pantomima Chaplina si ode mě jednoznačně vysloužily 4 hvězdičky. Adventurer (***) - Adventurer začíná skvěle. Typická groteskní honička mezi Chaplinem (uprchlým vězněm) a policisty odehrávající se na pláži mezi útesy skončí dobře pro vězně, který uteče. Poté už mě to ale spíš nudilo, což nezachránili ani Campbell a Purviance. Spíše průměrnější groteska. The Cure (*****) - Nejlepší groteska, kterou jsem zatím viděl. Charlie přijíždí do lázní léčit svůj alkoholismus. Ale poté, co mu sluha na pokoj přitáhne velký kufr plný flašek, zjístíme, že to s tím léčením asi pravda moc nebude. Zatímco jiné grotesky mi dokázaly vyloudit široký úsměv na tváři, tato mě přirozeně rozesmála. Hlavně scénky odehrávající se v masérně s obrovským masérem (Henry Bergman). Stejně jako v předchozích snímcích, ani tady nechybí Edna Purviance ani Eric Campbell. Eric Campbell byla vůbec zajímavá postava Charlieho filmů. Hrál celkem v 11 filmech, bohužel v roce 1917 zemřel po autohavárii. Pro Chaplina bylo těžké ho nahradit, jelikož to byl velmi originální charismatický herec a hlavně představoval jakýsi protiklad tuláka Charlieho. Jeho obrovskou postavu a typický dlouhý knírek budu mít navždy v paměti. Easy Street (****) - Tato groteska bývá označována za jednu z nejlepších vůbec. Charlie se stává policistou a snaží se uklidnit pořádek na ulici (její název odkazuje na East Street v Londýně, kde Chaplin vyrůstal). Ovšem v cestě mu stojí silák Eric Campbell. Nebudu prozrazovat, jak to dopadne. Tato poslední groteska mě i přes svoji pověst už tak nenadchla (asi jsem byl zmlsaný předchozími), ovšem bitky a souboje jsou špičkové. / Všechny 4 filmy můžete nalézt na www.archive.org (konkrétně zde), stejně jako spoustu dalších, spíše starších filmů. Na tyto filmy neexistují žádná autorská práva, proto můžou být šířeny zadarmo po internetu. Proto vzhůru do stahování!(17.3.2005)

 • orkadimenza
  ****

  The Immigrant- 3*, Adventurer- 4*, The Cure- 5*, Easy Street- 3*. Celkem 75%- 4*.(25.4.2017)

 • tikend
  ****

  Chaplin je jednoducho fenomén a ukazuje to aj v týchto krátkych filmoch, ktoré majú jedinečnú roztomilú komiku.(28.8.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace