Zraněná krajina

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2023, 27 min

Režie:

David Slabý

Příběhy obyvatel tří obcí, zasažených přírodní katastrofou, kteří se kvůli tragickým následkům rozhodli zabránit tomu, aby se podobná událost opakovala... Obec Kostice na Břeclavsku a okolí je dlouhodobě postiženo prachovými bouřemi. V Šardicích na Hodonínsku se 9. června 1970 v důsledku přívalu vody provalil do nového lignitového dolu Dukla povrchový důl. 15. července roku 2002 se obcí Olešnice na Moravě přehnala povodeň. Jak lze napravit chyby z minulosti novými zásahy do krajiny a co vše lze udělat s krajinou, aby se zamezilo dalším katastrofám. Dokument o zásazích do krajiny a odborných a neodborných úpravách hospodářské půdy, které ovlivňují nejen krajinu, ale i životní osudy místních obyvatel. (Česká televize)

Marze

Výborný osvětový dokument. Lidi zatím žijí v efektu modré oblohy a mají pocit , že je všechno v pořádku. Jižní Morava je u nás erozně nejohroženější a někde už se orá na spraších. Obyvatelům se zde rozorané meze a širé lány líbí. Pamatuji se, že před deseti lety jeden vlastník polí začal vytvářet zelené oázy, zvedla se spodní voda, stahovala se sem zvěr a za ní myslivci, ale místní sepisovali petici "v Africe lidi hladoví a vy tu děláte blbosti". Nyní se změnou klimatu se nemocná krajina projevuje záplavami a větrnou erozí ze sucha, takže si lidi všimají, že se něco děje (blesková povodeň, tornádo, sucha...). K shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/15971458386-zranena-krajina/ ()