Krajinou vína po Slovensku

Z Pezinku do Bratislavy (E02)

(epizoda)
Česko, 2024, 27 min

Režie:

Jan Těšitel

Václav Žmolík (průvodce)

Malokarpatské vinařské oblasti se věnujeme i ve druhém dílu cestopisné série. Je to logické, neboť tato oblast je na Slovensku největší nejen co do plochy obdělávaných vinohradů, ale pyšní se i velkým množství památek, které se v okolí vinic dají navštívit. Daly by se tady strávit týdny, naše tipy zvládne zdatný turista zhruba za tři až čtyři dny. Ale podobně jako průvodce Václav Žmolík nebude vědět, kam dřív skočit. Láká Vás zjistit, jak se vyrábí džbány, z nichž se pilo víno už před staletími? Zajeďte si do městečka Modra a seznamte se ze zdejší keramikou. Pro romantiky či přírodovědce zase nabízíme zastavení na Smolenickém zámku a výlet v jeho okolí: do hustých malokarpatských lesů, kde se nachází i jediná malokarpatská zpřístupněná krasová jeskyně Driny. Ale samozřejmě jádro výpravy povede po vinicích a pivnicích! Cože, proč pivnicích, vždyť putujeme za vínem? Jsme na Slovensku a slovo pivnica tady znamená zkrátka sklep. A těch nejrůznějších historických i moderních sklepů tentokrát Václav navštíví v Pezinku, Trnavě i Bratislavě víc než obvykle. Na tomhle natáčení totiž zastihlo štáb velmi špatné počasí, jaké prý vinaři přes 30 let nepamatovali, takže útulné sklípky a bohaté vinné archivy přišly Václavovi i jeho hostitelům více než vhod. A degustovaly se vzorky, které získaly medaile na prestižních mezinárodních výstavách. (Česká televize)