Divoká Loira

(TV film)
  • Francie Loire, terre sauvage (více)

Pays de la Loire na západě Francie je krásná krajina měnící se s proudem vody, ale zároveň patří k těm nejvíce znečištěným. Pod vodou, ve vinicích a bažinách kypí hojný a nenápadný život, který se neustále mění... Ve francouzském regionu Pays de la Loire je narušena rovnováha místního ekosystému. Kvůli tomu je ohroženo další přežití několika druhů zvířat. Nebezpečné problémy se nevyhnuly migraci lososů ani metamorfóze elegantního motýla smrtihlava. Nezvané a nevítané invazivní druhy jako rak červený nebo žába drápatka vodní se toho rozhodly využít. Usazují se na místech, kam nepatří, a bez milosti drtí původní obyvatele divoké přírody. Vědci se bojí nejhoršího. Jejich noční můrou je, že původní zvířecí druhy nenávratně zmizí v propadlišti dějin. Naštěstí jsou tady odhodlaní přírodovědci i amatéři, díky jejichž obětavé pomoci se pomalu příroda přizpůsobuje a bojuje o přežití. Dokument Divoká Loira je pozvánkou do okouzlujících míst Francie. Přijměte ji a projděte se bohatými vinicemi, ponořte se do podmořské džungle a proleťte se ve společnosti hus velkých vysoko po obloze a objevte okouzlující Divokou Loiru. (TV Prima)

Marze

Je zde hodně  zemědělskchých pouští. Od zavedení monokultur zmizelo z polí 90% druhů. Uvidíte třeba myšku drobnou, která se jako jedna z mála adaptovala a je prospěšná hubením mšic. Na dobré půdě žije na metru čtverečních 30 tisíc chvostokoskoků, které půdu přeměňují na humus. Chemikálie ale způsobily neúrodnou půdu a tím bylo nutno dodávat více chemikálií a pesticidů, které se dostávají do Loiry. Shlédl jsem na televizi Prima Zoom. ()