1945: Rok zvratů

(TV film)
  • Francie 1945 : l'année qui a changé l'Histoire (více)
Francie, 2020, 78 min (Alternativní 52 min)

Rok 1945 změnil tvář světa. Byl posledním rokem druhé světové války plným krutých bitev a chaosu a současně i začátkem nového světového řádu. Výjimečné archivní záběry přinášejí nevšední pohled na jeho zlomové okamžiky... Byl to rok, který hluboce poznamenal celé 20. století – dvanáct měsíců, které navždy změnily celý svět. Rok 1945 se stal dějištěm závěrečných střetů druhé světové války: bitva v Ardenách, bitva o Pacifik, pád Berlína... Ale rok 1945 byl také obdobím hrůzných odhalení nejrůznějších zvěrstev páchaných v nacistických táborech smrti. A rokem svržení dvou atomových bomb na Japonsko. Dlouho vyhlíženým obdobím úlevy, kdy po šesti letech konečně skončila válka, s ní spojené hrůzy a nesčetné oběti. Konec druhé světové války vyvolal všeobecné nadšení a veselí. Norimberský proces a vytvoření Organizace spojených národů vrátily lidstvu naději na budoucnost. V zákulisí se však již rýsovaly stíny studené války a dekolonizace. Vraťte se zpátky do roku 1945 a prožijte ho z první ruky. Buďte v centru všeho důležitého dění prostřednictvím jedinečných archivních záznamů a zasvěcených analýz předních odborníků. Odhalte, jak byly během těchto dvanácti dramatických měsíců položeny základy moderního světa a jak se rok 1945 navždy zapsal do dějin. (TV Prima)

Marze

Dokument je stručný, ale občas má překvapivý údaj jako třeba zničení či poškození 39 milionů domů v Německu. Nevěděl jsem třeba , že někteří židé byli v koncentrácích po osvobození léta jako v uprchlických táborech, protože se neměli kam vrátit. Nicméně obě světové války nejsou nijak překvapivé. Vidíme to ve školách jako šikana vrchol ledovce nebo na archeologických vykopávkách , kde po celá tisíciletí 30% mužské populace každou generaci zemřelo násilnou smrtí. ()