Šestinedělí napospas

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2024, 26 min

Režie:

Tereza Tara

Dokument o jednom z nejnáročnějších období žen, ve kterém nemusí být samy... Nejčastější příčinou úmrtí v perinatálním období je sebevražda. 20% žen v období šestinedělí trpí psychickými problémy a 75% z nich nevyhledá pomoc. Ženy v šestinedělí, i ty po císařském řezu jsou ponechány bez systémovépoporodní péče v domácím prostředí, přesto, že je ohroženo jejich fyzické i psychické zdraví. Ještě před revolucí bylo běžné, že ženy po porodu navštěvovaly ženské sestry. V dnešní době je kompetentní osobou k péči o ženu a novorozence komunitní porodní asistentka. Zdravotní pojišťovny mají na tuto péči kód, a žena má nárok na tři návštěvy hrazené ze zdravotního poštění. Pojišťovny však nechtějí s komunitními porodními asistentkami uzavírat smlouvu a předseda České gynekologické a porodnické společnosti nevidí k návštěvě porodní asistentky u ženy těhotné či po porodu jakoukoli medicínskou indikaci. Dá se tato situace změnit? (Česká televize)

Marze

Problém je spíše ženy odsunuly těhotenství o deset let a již nejsou v optimální formě. Škoda že s nástupem robotů asi nikdy nebude robot ošetřovatel. Spíš mi se uplatníme jako ošetřovatelé robotů. Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/15890934061-sestinedeli-napospas/ ()