Republika ŠKID

Rodinný / Komedie

Sovětský svaz, 1966, 98 min

Gennadij Poloka

Dmitrij Dolinin

ŠKID neboli Škola imeni Dostojevskogo byl jeden z projektů sovětské pedagogiky 20. let, která se snažila napravit tzv. bezprizorní děti (a to pocházející z téměř všech sovětských národností, ve filmu jsou výrazné postavy židovského chlapce Jankla a jeho cikánského kolegy, s nímž se na začátku serve jako kůň), fungující na bázi republiky (projektem se inspiroval Valtr Eisinger, který se stejným názvem realizoval podobné metody v terezínském ghettu v jednom z chlapeckých domovů). Knihu (u nás přeloženou už za 1. republiky) Grigorije Belych a Leonida Pantělejeva (ten druhý spolupracoval na filmu coby scenarista) zfilmoval režisér Genadij Poloka v 60. letech v širokoúhlých černobílých záběrech s pochopením pro sígrovské prostředí, zároveň se silně zřetelným humanismem, jaký vyznával i ředitel internátu. Film už není tak bytostně naturalistický (spíše jemným humorem načichlý) jako podobně laděná Puťovka v žizň, i když syrové záběry vidíme už v začátku filmu.(15.4.2010)