Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Krátkometrážní
  • Animovaný

Recenze (891)

plakát

Věčný úsměv Dany Němcové (2022) (TV film) 

Těžko hodnotit snímek, u jehož natáčení jsem byl (a míhám se tam polorozmazaně ve dvou záběrech), a to v Lastavici, sdružení bývalých obyvatel Jugoslávie, kde se Dana Němcová setkala s těmi, kterým v době bosenského konfliktu pomáhala při cestě do České republiky.

plakát

Písničkář (1932) 

Ať žije pokleslý nacionalismus.

plakát

Indiáni z Větrova (1979) 

Normalizační agitační typičnost, podpořená adekvátní hudbou Deža Ursinyho, nad kterou by myslím jeho příznivci zrovna nejásali.

plakát

Opera ve vinici (1981) 

Poznámky Merty (hraného fakticky Hartlem, i když i Mišík pro jeho roli dost znamenal) čtenáři jeho "folklorizujících" esejů identifikují poměrně snadno. Jireš scénář posunul k výpovědi nejen o hodnotách života, ale i reflexi dobového folklorismu, který ovšem dostává i zesměšňující (ale ne brutálně, jen laskavě) dimenzi (tak je tomu i u Paradžanova, téměř). Farářův konec, Žert, Smuteční slavnost - a konečně Opera ve vinici. A trochu té felliniovské poezie k tomu. Myslím, že film dozrál jako to víno, které ve filmu taky teče.

plakát

Ljubov k trjom apelsinam (1970) (TV film) 

Filmové zpracování Prokofjevovy opery Láska ke Třem pomerančům.

plakát

Novyje pochoždenia Švejka (1943) 

Snímek samozřejmě pracuje s propagandistickým akcentem ve využití Haškovy předlohy, posunutí k 2. světové válce považuji za logické - expresionistické scény v závěru (Hitler na pozadí svastikyv nasvíceném záběru je krásná scénografie) odpovídají drsnému humoru celého filmu.