I chytrák se spálí

• Sovětský svaz Na vsyakogo mudretsa dovolno prostoty (více)
všechny plakáty

Zfilmované divadelní představení dramatu A N. Ostrovského v podáni slavného moskevského Malého divadla. Hra ostrými, kritickými tahy charakterisuje moskevskou společnost z druhé poloviny XIX. století, vypráví o mladém chudém šlechtici Glumovovi, který se chce dostat nahoru". Pokrytectvím a intrikami dosáhne značných úspěchů, ale v okamžiku, kdy se již zdá, že dosáhl svého cíle, prozradí deník jeho pravé smýšlení o dobrodincích" a Glumov je na čas z této společnosti vyhoštěn. Provedení Malého divadla, které inscenuje Ostrovského téměř již celé století, je novým důkazem hlubokých, realistických tradic ruského divadla a jeho opravdu vyspělého uměleckého mistrovství. (Filmový přehled)

ripo

„Ostrovský kreslí nemilosrdně. Hrot Jeho tuhy trhá blánu, kyselina pravdy leptá v kámen jizvy. On není dramatikem, je lékařem, ranhojičem..." Tato slova Jana Nerudy, vyslovená u příležitosti prvého provedení Ostrovského „Bouře" u nás v roce 1870, jsou platná i dnes. A. N. Ostrovskij, který jako úředník u moskevského soudu měl možnost hluboce nahlédnout do tajů kupeckých čachrů i jejich rodinných poměrů, je skutečně nemilosrdným kritikem života ruské společnosti v době jedné z jejích nejvážnějších krisí. Tehdejší společnost se Ostrovskému za jeho kritické šlehy mstila. Ocenění své mnohostranné činnosti dosáhl až v osmdesátých letech, kdy byl jmenován ředitelem repertoirového oddělení moskevských divadel. Ale pravého ocenění dosáhlo dílo Ostrovského až dlouho po autorově smrti (1886), po Velké říjnové revoluci. Nelze si dnes bez Ostrovského dobře představit repertoir sovětských divadel, nelze si dnes představit vyspělé ruské herecké umění bez školy dramaturgie Ostrovského. — Malé divadlo inscenuje Ostrovského hry od dob jeho prvotin. Tato dlouholetá zkušenost umožňuje divadelnímu souboru zahrát Ostrovského tak, jak to nedokáže žádné jiné divadlo na světě. Filmová reprodukce jejich inscenace Ostrovského hry "I chytrák se spálí" je toho dalším důkazem. A pro nás je vzácnou příležitostí poznat tvorbu tohoto divadla. Filmový přehled 21/1953 ()