Zrádný průvodce

Rodinný / Dobrodružný

Sovětský svaz / Bělorusko, 1954, 83 min

Grigorij Koltunov

• ripo

Vyhledat dobrodružný námět není těžké. Nesnadnější je zachovat při veškeré dobrodružnosti dokonalou seriosnost a myšlenkovou hodnotu. A velmi těžké je zachovat přitom všem správnou míru vkusu, zvlášť když se jedná o dobrodružný námět a dobrodružný film pro děti. Tyto podmínky film „Zrádný průvodce" splňuje. Autoři dovádějí situace, v nichž se ocitají dětští hrdinové, nejednou až na ostří nože (děti, vězící po krk v zrádném bahně; děti, přepadené Gluškem) — nikoli však pro drastičnost, neobyčejnou dramatičnost těchto situací, nýbrž proto, aby dětskému divákovi maximálně odhalili mrzkost zrádcovské povahy. A aby tím více vynikl důvtip, odvaha, vynalézavost a soběstačnost malých hrdinů. Autorům se podařilo dobře vykreslit obě děti: ponechány samy sobě v těžkých a nebezpečných situacích, neztrácejí hlavu, dovedou si poradit. To je pedagogický moment filmu: ukázat užitečnost soběstačnosti, tělesné i duševní odolnosti a vytrvalosti. — Jak se skoro stává u sovětských filmů v poslední době pravidlem, i tentokrát jsou autoři u nás neznámí. Ale jejich dílo, zpracovaně svěže, zajímavě a poutavě (až na tu zdlouhavou exposici), se stane jistě velmi brzy známým i oblíbeným nejen u dětí. V roli Oljušky spatří diváci „odvážnou školačku" N. Zaščipinovou. Filmový přehled 51/1954(4.7.2009)