Lidský arsenál

(festivalový název)
  • Sovětský svaz Prividěnije, kotoroje ne vozvraščajetsja (více)

Tento film je unikátní ve více ohledech. Pochází z krátkého přechodného období filmové historie, kdy se vedle prvních zvukových filmů natáčely ještě filmy němé, ale byly už doplňovány kompletní zvukovou stopou, s hudbou i ruchy, ve zvláštním případě tohoto filmu i lidskými hlasy. Výhoda tohoto kuriózního postupu, rezignujícího na strnulou nerozvinutou techniku zvukového filmu, spočívala v příležitosti ještě jednou naplno předvést všechny možnosti vrcholné němé éry. Lidský arsenál tak činí s vědomím, že je to možná naposled, v míře vskutku vrchovaté a diváka doslova zaplavuje brilantními vizuálními nápady. "Ve filmu Lidský arsenál jsem chtěl ukázat složitý, svrchovaně racionalizovaný mechanismus moderního vězeňství, dále co z člověka udělá desetiletý pobyt v žaláři, jeho psychofyziologické rozpoložení těsně před odchodem z vězení, v okamžiku, kdy je propouštěn, a když pak z něho vychází ven (první vjemy svobody, země, vzduchu, veškerého okolí). Zaměřil jsem se především na poslední noc a hodinu, kterou stráví José Real před odchodem z vězení ve své cele, a na scény, kdy se ze dvou nekonečně velkých a rovných písečných polí zdvíhají dva malé body: José Real a policejní agent, který ho sleduje." Abram Room (oficiální text distributora)