Začalo to dopisem

Rodinný

Sovětský svaz, 1953, 73 min

Anatolij Granik

• ripo

Po „Nerozlučných přátelích" a znamenitém „Čukovi a Gekovi", po všech těch roztomilých a poutavých dětských filmech sovětské produkce, které jsme viděli, způsobí snímek leningradského studia určité zklamání. Samozřejmě, nelze mu upírat důležitou pedagogickou úlohu: vytvářet v dětech pocit odpovědnosti ke každé práci, kterou dělají, vést je k systematičnosti. Ukázat jim, že nelze přebíhat od jedné věci k druhé, jako to dělal Aljoša Pticyn, ale že je třeba každé započaté dílo svědomitě dokončit. Do prostého dějového námětu jsou však vkonstruovány některé situace a zejména dialogy, které místy činí postavy příliš strojenými. Naše děti zaujme film tím, že jim přiblíží sovětské školáky a je jich problémy a že společně s Aljošou a jeho novou přítelkyní Sašenkou poznají památky staré Moskvy a významné stavby Moskvy nové. Filmový přehled 13/1954(3.1.2009)