Koksovna

všechny plakáty
? %
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 14 min

Přeměna kamenného uhlí v koks a jiné produkty je velmi složitá a rozmanitá. Začíná v t. zv. prádle kde se kamenné uhlí pere, zbavuje hlušiny a drtí. Drť se pak dopravuje do zásobní věže, aby byla připravena k naplnění baterie koksových pecí. Postup koksováni trvá asi 15 až 30 hodin. Koksováním kamenného uhlí získáváme množství produktů; tím využíváme uhlí co nejdokonaleji. Patři za to dík našim koksařům, technikům a chemikům, nacházejícím stále nové cesty, jak zdokonalit a obohatit naši průmyslovou výrobu. (FILMOVÝ PŘEHLED 5 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

Filmy věnované poznání nejrůznějších odvětví naší složité průmyslové výroby mají u nás již svou tradici a také tradiční dobrou úroveň, spočívající v jasnosti, názornosti a srozumitelnosti. K těmto filmům patří i školní film „Koksovna", který co nejúplněji seznamuje diváka s postupem přeměny uhlí v koks, svítiplyn i další velké množství cenných produktů, jako dehet, oleje, čpavek, naftalen a benzol a j. jež slouží ke stále intensivnějšímu rozvoji našeho chemického průmyslu. Kladem filmu je, že v tomto obsáhlém námětu zůstává především u jednoho bodu — koksování, jež probírá s neobyčejnou důkladností, a další možnosti ve stručném výkladu jen nadhazuje, takže divák stačí sledovat složité postupy vcelku, aniž by se tříštily jeho dojmy přílišným množstvím nových technických pojmů. Filmový přehled 5/1954 ()