Český ráj

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1954, 15 min

Krátký český barevný film o přírodní kráse a historii Českého ráje - se záběry jeho skalních měst, hradů a zámků, líbezných vesniček, úhledných měst i stinných Iesních zákoutí, pro něž je tento kraj zvláštní krásy lidmi tolik vyhledáván. (Filmový přehled)

ripo

Český ráj je ona část české země, jež se zhruba rozprostírá mezi městy Turnovem, Jičínem a Mnichovým Hradištěm. Je to kraj zvláštní krásy s nesčetnými podivuhodnými, někde až pitoreskními skupinami pískovcových stěn a skal. Bohaté archeologické nálezy dokazují, že dějiny Českého ráje byly opravdu slavné. Nejlepší svědectví o tom mohl by vydat strážce tohoto kraje, zádumčivý vrch Kozákov - kdysi sopka - nad turnovskou kotlinou. Ten je pamětníkem všech těch miliony let trvajících osudů a proměn, jimiž Český ráj prošel, nežli nabyl dnešní podoby a krásy. Český ráj je opravdovým skvostem naší země, o jehož podobu se zasloužila právě tak příroda jako lidská pokolení, žijící tu od pravěku. A třebaže památky, jež se u historie Českého ráje uchovaly, jsou velmi bohaté, přesto jsou jen zlomkem jeho slavné minulosti. Český ráj - jak pro svou minulost, tak pro svou dnešní krásu - je hoden pojmenování, jejž mu dali básníci. Filmový přehled 38/1954 ()