Soudné sestry

(festivalový název)
  • Velká Británie Sisters in Law
Velká Británie / Kamerun, 2005, 106 min

Státní prokurátorka Beatrice a právnička Vera se nebojí žádných kostlivců zavřených v kamerunských domácnostech. Unikátní film mapující silné ženy v boji proti domácímu násilí. Jihovýchodní Kamerun, městečko Kumba, staré pořádky, původní zvyky, muslimská práva, neměnné vztahy. Chod městského života sledují v soudní místnosti dvě neústupné, ostře jednající ženy – Beatrice a Vera. Jejich nejčastějšími kauzami jsou případy domácího násilí páchaného na dětech a ženách. Hlavní postavy nejsou jen přísně trestající soudkyně, ale i představitelky vzdělávání žen, posilující jejich odvahu k sebevyjádření a k boji proti bezpráví. Strohý a syrový styl kamery Kim Longinotto podtrhuje odpor proti domácímu násilí a čeří hladinu lhostejnosti stejně jako rozsudky protínající vzduch v soudní síni. (Jeden svět)

xxmartinxx

Longinotto, zdá se, má jeden monolitní, neměnný styl, který mi přijde už poněkud nedostačující. Jednolitá observace události nepropůjčující filmu strukturu, natož gradaci, sázející výhradně na odcizenost samotné situace pro západního dobře situovaného diváka. Na to, že jsou její filmy dlouhé přes devadesát minut, v nich příliš nedokáže představit prostředí ani systém, v němž se události dějí (což je zvlášť ke škodě tady). U fikčního filmu bych snad zvlášť žonglovat se záměry, ale u dokumentu mi to přijde málo. Přestože téma Soudných sester je silné a některé scény zdrcující, je to zásluhou událostí samých spíš než dokumentaristiky. 70 % ()