Flat Is Beautiful

všechny plakáty
Drama / Experimentální
USA, 1998, 50 min

honajz2

Už jsem se začínal bát, že jediný dlouhometrážní film Sadie Benning neexistuje, ale povedlo se mi objevit všechny její práce a mezi nimi i Flat Is Beautiful, takže jsem to konečně měl možnost vidět. A popravdě se mi to netrpělivé čekání maličko vymstilo, jelikož je to zároveň to nejslabší, co jsem od Benningové zatím viděl. Přitom to začne funkčním představením postav (které zde hrají (bohužel naprosto otřesní) herci v kreslených papírových maskách a to včetně nemalého množství dětí) i celé rodinné situace malé Taylor, která žije v ne zrovna funkční rodině. Taky dostane první menstruaci a řeší to na vlastní pěst, což mě zajímalo podstatně míň než Benningovou, ale čekal jsem to od ní, stejně jako nějakou homosexuální postavu, kterou zde je spolubydlící Taylořiny matky a Taylor, jen jsem se vůbec nedočkal vysvětlení, proč mezi nimi je. Každopádně je tam a vodí si tam chlapy, což vede k scéně nesimulovaného gay sexu a ten jsem fakt vidět nepotřeboval. Ale u Benningové jsem byl překvapený na všechno, vzhledem k tomu, že ve svých filmech neřešila skoro nic jiného, než vlastní homosexualitu. Problém je, že zatímco třeba v It Wasn't Love se mi zpracování tohoto tématu líbilo a přišlo velice nápadité, tak tady byl jen zajímavý nápad s maskami (ve kterých postavy dělají DOSLOVA vše) a vše stalo na vykreslení jedné rodiny, které se ale kdesi zaseklo a nikam dál nešlo. Prostě se to zastaví a nijak to nekončí, je to jen jakási návštěva této rodiny, kterou do hloubky nepochopíme, jelikož se tu pro hlubší vývin a psychologii postav jaksi nenašel prostor. Je tam taky spousta motivů (včetně toho, že Taylor si připadá jako kluk uvězněný v holčičím těle), které se taky nijak nepropojí a ani nemají aspoň náznak uzavření. A ačkoli mám rád práci Benningové s tou "kamerou pro děti", tak tady se střídá s klasickou, ale v takové podobě, že je to naprosto nahodilé a postrádá to jakýkoli smysl. Aspoň jsem tu poprvé mohl vidět, že se Sadie aspoň trochu potatila, jelikož tu má nemalou sérii statických záběrů prázdných výloh zavřených obchodů, tvořící prostředí, kde Taylor žije. To se aspoň povedlo a aspoň za to tu slabou třetí hvězdu dám. Za to a za dialog o Bambim, který pronese matka Taylor, když má noční můru ("Tak mysli na něco hezkého, třeba na Bambiho! Máš přece ráda Bambiho, ne? --- "Ano, mám... ale tam na začátku umře jeho maminka... --- "A jo... ale jinak to je hezká pohádka, ne?"), protože ten mě rozesmál nahlas. Slabé 3* ()