Born to Lose: The Last Rock and Roll Movie

všechny plakáty

Dokumentární snímek vypráví životní příběh kytaristy Johnnyho Thunderse, který byl nejlépe znám jako člen americké proto-punkové kapely New York Dolls. Dokument rovněž nabízí velké množství archivního materiálu z živých vystoupení a rozhovory Thundersových kamarádů a známých muzikantů. (Epistemolog)

Iggy

Cokoliv týkající se Johnnyho Thunderse si u mě vyslouží víceméně 100% hodnocení, ale tenhle dokument se moc nepovedl. Skládá se z unikátních koncertních záznamů, které jsou zřejmě jedinou zajímavostí filmu, a rozhovorů s dost nereprezentativním výběrem osobností, které Johnnyho znaly (z těch zajímavějších Jayne/Wayne County, Dee Dee Ramone, Wayne Kramer či umírající John Spacely), jakýkoliv rozhovor s Thundersem bohužel úplně chybí. Výpovědi se zaměřují především na Johnnyho život a drogy, ale i tak natolik fragmentárně, že se nakonec nedozvíte skoro nic. Zajímavý je snad jen závěr o koncertech v Japonsku a posledních dnech Johnnyho života. Úplně chybí cokoliv o jeho hudbě (nedejbože o jeho kořenech a vlivu na další hudebníky), s výjimkou konstatování, že Johnnyho hra na kytaru byla hlavně o přístupu a ne virtuozitě, což zrovna moc objevné není. Určitě zajímavější, než rozhovory s pologramotnými feťáky (Dee Dee, Spacely, úplně vyřízený Henri Paul), by byli bývalí členové Dolls, nebo Heartbreakers (třeba Richard Hell, alespoň pár slov řekne Walter Lure). ()