Děti z Hartmanic

všechny plakáty
Česko, 2004, 30 min

Režie:

Lucie Králová

Teenageři z malebného horského městečka Hartmanice u Sušice pátrají po Židech, kteří zmizeli z tohoto kraje během druhé světové války a natáčejí o tom malými digitálními kamerami film. Štáb malých filmařů ve spolupráci se štábem profesionálním rozkrývá originálním způsobem předsudky a tabu existující v česko-německo-židovských vztazích. Svou formou i obsahem neobvyklý film je vystavěn na autentických situacích, které nám vážné téma zprostředkovávají vtipně a neotřele. (oficiální text distributora)

Misha

Nápad jakým způsobem z pamětníků "vytáhnut" informace o nepříjemných a zamlčovaných událostech je originální a hlavně velmi funkční. Lucie Králová tím boří klasickou nažehlenost dokumentů, strnulé povídání v obýváku nad kávičkou, nafoukané vlasy od kadeřníka a čistou košili: "Abych v té televizi, táto, vypadala..." Líbilo se mi s jakou odpovědností děti k natáčení přistupovaly, že se i v nepříjemných situacích nenechaly odbýt. Otázky kladly také způsobem, jako by to nedělaly poprvé. A tu občas až příliš neklidnou kameru jim už člověk odpustí. ()