Eodeon

na první pohled může tento film provedením připomínat Báječná školní léta (Bright College Years, Peter Rosen, USA 1971), ale rozdíl je zásadní. jedná se o práci mnoha studentů filmu, početného kolektivu, ale přesto tak jednotnou! režisér nemusí sjednocovat postoj, ten studenti sdílejí, sjednocuje jen styl a nechává vypovídat obraz a zvuk záznamů a promluvit scénáristku a svědkyni masakru, Orianu Fallaci. hledisko dokumentu není nestranné, v této situaci být ani nemůže. režisér neusiluje o chimérickou nezaujatost nebo objektivitu. a může si to dovolit, protože je neochvějně přesvědčen, že je na správné straně, a pokud mohu tvrdit, má pravdu. jako celovečerní dokumentární film Křik příliš nefunguje, jeho nároky na divákovu pozornost jsou příliš vysoké, aby hlouběji oslovil, a nic je neulehčuje. diváci jsou moc pohodlní, zvláště diváci dokumentů. ale funguje jako památník! a jeden takový má větší význam něž stovka filmů. připomene divákovi, že přese všechno bezpráví z minulosti našeho vlastního národu, které tak podrobně "známe" ze škol, knih a televize, se podobné věci odehrávaly (a proč vlastně minulý čas?) i daleko ve světě a kruté často v mnohem větším měřítku. ale proč koukat na film s takovým tématem? je přece tak snadné ignorovat utrpení těch, které neznáme. /// aby mi zas někdo nevytýkal, že jsem příliš věcný a píšu o filmech, které nikoho nezajímají, a málo o tom "skutečně důležitém", pár poznámek k projekci filmu: padal jsem únavou, dívka sedící přede mnou krásně voněla neobvyklou vůní, sál byl zpočátku plný, ale časem poodcházelo pomalu víc lidí, než u filmů Guy Deborda, kde bych to ovšem očekával. většinou ale až po cca dvaceti minutách. dvacet minut statečného boje mezi úctou k nevinným obětem nesmyslného násilí, kterým je "věnován" film, a nesnesitelným pocitem nudy. nuda u mnoha lidí vyhrála. tolik k reakcím na film, tématizující mimo jiné i neohleduplnost k druhým. no, lepší dvacet než deset. já bych si rozhodně nedovolil filmu upírat tématickou sílu. mimochodem, pojmenování Křik je hodně výstižné. právě tím film je. ()