Cesta ke slunci

všechny plakáty
Česko, 1998, 18 min

Režie:

Ondřej Kepka

Neobyčejný příběh obyčejného života venkovského učitele.

Otázkou relativity lidského štěstí se zabývá dokument mladého režizéra Ondřeje Kepky, absolventa FAMU, Cesta ke slunci. Dvacetiminutový film vypráví neobyčejný příběh obyčejného života venkovského učitele Vincence Vrány, rodáka z malé slovácké vesničky Korytná, který celý svůj život zasvětil obětavé kantorské práci kdesi v zapomenutí. Z finančních důvodů musel již během studií mnohé ze svých ambicí odsunout do pozadí. Jako začínající učitel působil v Orlovicích, Kožušicích, Bučovicích, Hvězdlicích... Jak poeticky, podle názvu, znějí tato místa. V 50. letech po známých politických procesech, je uvězněn jeho bratr Alois - katolický farář. Druhý z bratří, básník a filosof Jaroslav, je automaticky suspendován. Proto před svojí částečnou rehabilitací v 60. letech strávil několik roků v jedné z nejzapadlejších vesnic České republiky - Zálesné Zhoři, kde učil třináct žáků v malé jednotřídní škole. Nikdy však nezahořkl, snažil se být po celou dobu aktivní. Fotografoval habánskou keramiku pro lidového sběratele Heřmana Lansfelda, maloval, vedl pěvecké kroužky. Velmi intenzívně se věnoval poezii. Mimo jiné je znám jeho vřelý vztah k básníkovi Otokaru Březinovi, kterého osobně poznal.

Film Cesta ke slunci je drobnou úvahou na téma smyslu lidské existence. Mnohdy se nám totiž zdá, že skutečný úspěch vyplývá jen z mimořádných, extrémních výkonů. Žasneme nad úsměvy hollywoodských hvězd, tleskáme svým miláčkům na přesvětlených stadionech. Ano... je to nádherné, je třeba těm všem jedinečným sklonit hlubokou poklonu. Avšak i zdánlivě nezajímavé a zapomenutelné lidské osudy mohou mít svoji prostou velikost. Skutečná jedinečnost může být nakonec v každém z nás. (oficiální text distributora)

5150

Oslava jednoho venkovského učitele. Vzpomínají na něj rodina a bývalí žáci. Poetický dokument, jenž neurazí.. ()