Optical Vacuum

všechny plakáty

Webkamery pozdvihly zobrazování světa do další úrovně a jimi zachycené obrazy vytvářejí paralelní paměť světa, do níž nahlíží snímek Dariusze Kowalského, který z digitálního proudu dat na internetu vylovil obrazy, které konkrétně nejsou určeny nikomu, ale dostupné jsou každému, a komentuje je v eseji, v níž se proměňují ve vizi o voyeurismu, dohlížení a dobrovolné sebeexpozici v nejasné situaci, kdy člověk je zároveň divákem i objektem vidění. (Doc Alliance Films)

Ninkaa

Každý z nás je již víceméně zvyklý na všudypřítomnost různých "bezpečnostních" a jiných kamer a už si ani tento zásah do soukromí neuvědomuje, nepřipouští, tím více je pak pobuřující vidět, že na těchto kamerách jsou zaznamenány i události dost soukromého charakteru, že tedy ani ve chvílích naprosté samoty nemusíme být tak úplně sami... Režisér Dariusz Kowalski (vystupující též pod jménem Dariusz Krzeczek) divákovi v tomto necelou hodinu trvajícím dokumentu předkládá záběry z různých kamer či webkamer umístěných jak ve venkovních prostorách, tak i v interiérech z celého světa. Záběry doprovází zvukový deník grafika a malíře Stephena Mathewse, který mně osobně přišel leckdy dost nadbytečný, až hloupý (výroky typu "zítra si dám steak, možná i pozítří, když zbude"). Vyprázdněné kanceláře s blikajícími spořiči obrazovek, pusté ulice na sídlišti, prázdné pláže působí dost osaměle samy o sobě, Mathewsův komentář jim na působivosti ani nepřidá ani neubírá. ()