Neříkejte mé matce...

Francie, 2006, 5x50 min

Režie:

Diego Buñuel

Diego Buñuel

Diego Buñuel provádí v dokumentárním cyklu zeměmi, kam byste na dovolenou asi fakt nejeli. Jedná se převážně o destinace s vysokou mírou nebezpečnosti. Severní Korea, Kongo, Afganistan, Kolumbie, Pákistán, Írán...Svým hostitelům se nebojí pokládat i velmi nepříjemné otázky na téma, jak to v jejich zemi chodí. (sator)

saaaky

Diego Buñuel to bere po svém. Rychle, akčně, s povahou mladého cestovatele, nadšeného dobrodruha a hlavně bezstrarostného frantíka :-) A je to vidět. Dokáže situaci v dané zemi zlehčit natolik, že se mi i po shlédnutí dílu s KLDR zdálo, že bych se mohl z fleku sbalit a jet tam na letní dovolenou. Realita je sice trochu ... no ... trochu hodně jiná, ale když se člověk soustředí, je v tom všem právě poukázáno i na ty hrůzy a stinné stránky. Takže - ve výsledku výborná výpověď ()

serpencia

Těžko hodnotit celkově, úroveň (minimálně 'zajímavosti' z individuálního pohledu) je jiná u různých dílů. Osobně nesouhlasím s hodnocením po shlédnutí pouze jedné epizody, což je tu většinou asi KLDR, a myslím že je škoda neseznámit se tímhle stylem i s dalšími místy Země. Také se některé díly špatně shání (v době psaní komentáře je jich na světě 23) a z těch zajímavých můžu doporučit rozhodně Írán (překvapivý díl zvlášť v porovnání s propagandou, která kolem tohoto státu panuje na Západě) a Svatou zemi. ()

Nick321

Tento cestovatelský dokumentární pořad se mi líbí, rád se na něj čas od času podívám i když už to není moc aktuální, ale v případě dílu o KLDR si snad ani nemohl myslet že by skutečně odhalil tajemství života v temné severokorejské zemi. Kdo o skutečném životě tam něco ví, tomu nedovolí svobodně odejít nebo mít kontakt s cizinci. Pokud jste také viděli víc nahrávek z exkurze do severokorejské totality, pak mi musíte dát za pravdu, že všem návštěvníkům, kteří za to museli zaplatit šílenou sumu, aby přiživovali luxusní život monarchy Kima a jeho vládnoucí kliky (KLDR je ve své podstatě absolutistická monarchie), všem návštěvníkům ukazovali naprosto stejnou Potěmkinovu vesnici, plnou hezky malovaných kulis, profi herců kteří by dostali špagát kdyby neodehráli svou roli na bollywoodské úrovni, obchodů plných hojnosti ve kterých je vše na výstavu a nic se v nich neprodává. Cestovatel je plně hlídán a předem spraven o tom jak se má chovat a které otázky neklást. Varováním mu jest smutný osud studenta, jenž za pouhé zcizení propagandistického plakátu zaplatil životem. Otázka tedy zní- proč tam vůbec jezdit? ()