30 for 30 - Season 1 (2009) (série)

Muhammad a Larry (S01E04)

(epizoda)
  • USA Muhammad and Larry

V říjnu 1980 se Muhammad Ali připravoval na souboj o nevídaný čtvrtý titul v těžké váze, který měl svést se svým přítelem a bývalým sparing partnerem Larrym Holmesem. Tvrdit, že velký Ali byl na sklonku své kariéry, by bylo velkorysé: většina jeho obdivovatelů, přátel a napodobitelů považovalo jeho odvahu za klamnou. Co chtěl ještě dokazovat? Během několikatýdenního předzápasového tréninku dokumentaristé Albert a David Mayslesovi natočili důvěrný snímek o tom, jak se Ali snaží přesvědčit svět a možná i sám sebe, že je stále „Největší“. Zároveň zdokumentovali, jak se mírumilovný a podceňovaný šampion Holmes sebejistě chystá ukončit kariéru muže, ke kterému choval trvalou a hlubokou náklonnost. V krutých okamžicích po Aliho ponížení v tomto jednostranném boji nebylo plně pochopeno, co bratři Mayslesovi ve skutečnosti natočili. Kvůli nečekaným okolnostem se jejich snímek nikdy nedočkal zveřejnění ani vysílání. Po letech však vychází najevo skutečná hodnota tohoto filmu. Zachycuje totiž konec jedné éry poté, co suverenita a sebejistota vzaly v ringu za své a největší hrdina světa se projevil jako člověk. Nyní je snímek o tomto souboji vůbec poprvé prezentován a doplněn o nově natočené rozhovory s Albertem Mayslesem, příslušníky Aliho i Holmesova tábora a dalšími přímými svědky tohoto dojemného a bláhového projevu odvahy. (oficiální text distributora)

neoBlast

Jeden z nejslabších dokumentů v první sérii. Sice nabízí (údajně) nikdy neviděné rozhovory obou slavných boxerů, ale obsahem mi přešel snímek slabý a nenaplněný.   20 %  ()