Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Animovaný

Recenze (1 321)

plakát

Bílý lotos - Série 1 (2021) (série)

Pohodový výlet do exotického prostředí Havajských ostrovů, kde sledujeme několik hotelových hostů a jejich vzájemné interakce mezi sebou a personálem. Ty gradují a napětí postupně stoupá, abychom v závěru došli k nějaké té katarzi, ponaučení či resetu do normálu. The White Lotus se spoléhá nejenom na atraktivní ansámbl (a že je se na co dívat), ale hned několik herců hraje své role výborně (Murray Bartlett či Jake Lacy). Asi nepřekvapí, že ne všechny ty postavičky dostaly divácky vděčnou úlohu, je to taková nemarvelovská týmovka, kde součet je více než jednotlivé prvky.   75 %

plakát

Vítejte ve Wrexhamu (2022) (seriál)

Tohle je prostě boží sledovat. Párkrát možná šustíme papírem páč se musí Američanům vysvětlit co znamená červená karta, přestupní okénko nebo něco podobného. Ale nakonec prostě musím fandit tomuhle projektu a šíleně dobře vymyšlenému konceptu, který musí každého kdo někdy fotbal hrál uhranout.   90%

plakát

Koniec świata czyli Kogel Mogel 4 (2022) odpad!

Kogel Mogel vám připomene, že v tom nejsme sami, a i Poláci dokáží vyprodukovat spotřební komedii pro plebs, která je opravdové peklo.   15%

The Contractor (2022)

The Contractor úplně novou srágoru s Chrisem Pinem, Benem Fostere a šedivým Keiferem Sutherlandem (kde tomu je konec?). Jedná se bourneovskou variaci na velké spiknutí, útěkovku „proti všem“, která ale nemá žádnou přidanou hodnotu a prostě jenom tak plyne k negradujícímu finále. Tak moc průměrný film, až se bych se styděl dát mu omluvné tři hvězdičky a hotovo. Tohle je prostě jenom ztráta času.   15 %

Nepříjemná pravda (2006)

Oscaroví Davis Guggenheim a Al Gore při svém prvním střetu s dokumentární tvorbou hned zabodovali na všech front8ch. Problematické se mohou zdát hlavně dvě skutečnosti: 1) formální strohost, se kterou jsou přednášena "suchá" data a také 2) dvousečné téma, které je mnohými odsouzeno hned v počátcích. Bez ohledu na to jaký máte názor na globální oteplování (slovy klasika "Sere mě") je Nepříjemná pravda tím pravým k vyzkoušení, protože Gore vypráví působivě i zábavně a není těžké mu viset na rtech. Pro studenty povinnost, protože je to každopádně nejlepší přednáška co ve svém životě uvidíte.   70 %

plakát

Jeen-yuhs: Trilogie o Kanye Westovi (2022) (seriál)

Jak někteří zde zmiňují, první dvě epizody se velmi odlišují od té poslední, jež převážně zabíra to mediální divadlo, kterého se tak trochu všichni účastníme, bulvární zprávy kvůli kterým jméno Ye slyšela i tvoje máma. Mě právě zaujaly úvodní dvě a půl hodiny, které vlastně vedou "jenom" k vydání prvního alba. Naprosto mě fascinuje kreativní proces, scény ze studií a hlubší lidské vztahy, které v tomto dokumentu uvidíme (= s mámou West a Coodiem). Je hrozně zajímavé sledovat, jak je talent budován a krášlen, jak přirozeným vnitřním směrem, tak přísně byznisově. Vzpomněl jsem si na fotbalové paralely talentovaných mladíků, kteří jsou od útlého věku pěstování k úspěchu. Tohle je dle mého mnohem zajímavější než felení s Kanyeho partou či nesmylsné roztržky s místními "konkurenty" o respekt - tyhle scény byly k nesnesení, ale je jich naštěstí menšina. Rozhodně nečekejte edukativní shrnutí jeho kariéry, třeba geniální My Beautiful Dark Twisted Fantasy je zmíněna přesně 0x, spíše uvidíte střípky z povzdálí, Coodie je takovou černošskou Třeštíkovou - někdy tam byl, ale někdy ta kamera důležité etapy zmešká. Na druhou stranu jejich vztah přidává něco lidského navíc. Spokojenost.   75 %

Studený jak kámen (1991)

Pamatuji si to jako dneska, kamarád měl VHSku s tím super cool obrázkem kde vybuchuje Kapitol na pozadí sluncem ošlehaného blonďatého svalovce. A já dvě pak třetiny života přemýšlel, co to tenkrát byl ten film s tím Dolphem Lungrenem. O dvacet let později sleduji mé oblíbence Red Letter Media jak se vracejí k trashi let devadesátých a je to ta VHSka, kterou jsem hned rozpoznal. Konečně. Zjišťuji, že tahle osmdesátka nemá Slye, Dolpha ani Arnieho, ale nějakého fotbalistu s náušnicí což jenom umocňuje 80s feeling (a trochu pomrkává na Carpentera). Spouštím... A jo, dočkal jsem se. Je to retro pecka. Studený jako kámen je ten nejlepší prefabrikát tehdejších "tupých" svalovců, který si zaslouží místo po boku Kobry, Harleye a Marlbora, nebo Tanga s Cashem. Tohle je prostě díra do minulosti, kterou jsem se radostí velmi rád propadl.   80 %

plakát

365 dní: Ten den (2022) odpad!

Až vám bude někdo tvrdit, že Rocky IV je jenom nekonečná montáž, tak se prosím jenom trochu nenápadně usmějte, bez jediného slova zapněte na Hellflixu 365 Days sequel a tiše odejděte z místnosti. Rozhodně se na film nedívejte bez studijních důvodů, protože toto je "filmové" peklo. Prvních 14 minut obsahuje asi 4 věty dialogů, 3 intimní scény a zhruba 56 minut podmanivého soundtracku, který vás má naladit na jízdu vašeho života. Já rozhodně nezapomenu. Mimochodem film obsahuje tolik licencované hudby, že budete přemýšlet, jestli tohle produkoval Netflix nebo Spotify.   10 %

Uncharted (2022)

Hry od studia Naghty Dog miluji (všechny!) a proto přiznám, že asi opravdu nejsem cílovka téhle oddechovky pro všechny teenagery a rodiny. Film je tak rutinní, nudně odfláknutý a zkrátka vykalkulovaný až hanba honosit se drahým jménem. Obsazení se opravdu moc nepovedlo a je očividné, že Sony obcházela a iterovala hodně dlouho než se zasekli na mladých tvářích doufaje, že snad vyrobí franchizu v nějakém novém SCU© (Sony Cinematic Universe©). Je celkem úsměvné jak oba starší herci o parník předčí zbytek baby-facovské ansámblu, což jenom dokazuje, že tvůrci vsadili na úplně, ale úplně špatné karty. Padíka dávám za slušnou chemii Wahlberga s Hollandem, Nolana Northa v cameu a ucházející záporáky. Zbytek je jen generický vývar, takový v který jsme zase jednou marně doufali, že už se od dob Tomb Raidera a Prince z Persie v Hollywoodu nevaří.   50 %

plakát

Tony Hawk: Dokud kolečka neupadnou (2022)

Mám nakonec takový polovičatý pocit. "Vysokorozpočtový" HBO dokument je po všech stránkách vypilovaný a vyleštěný, ale příjde mi, že jsme jenom tak trochu ogrindovali hrany, očekávané fajfky se odškrtly a škatulky naplnily - dětství, úspěchy, bilancování. Hrozně by se mi líbilo, kdyby jsme se vedle plácání Tonyho po zádech podívali specificky třeba na jeho odtažitý vztah se synem Rileym, či více na život stárnoucího skejťáka. Oboje se trochu nakousne v posledních 30 minutách, ale dokáži si představit tyto motivy ve vlastním celovečerním dokumentu. Vlastně tenhle focus se celkem povedl v nedávném advertoriálu Pretending I´m a Superman. Takže Tony je sypaťák o tom žádná, pokud o něm víte málo, budete tady nadšeni, pokuď ne, tak si alespoň znovu uroňte slzu (jako já) při záběrech jeho první devítistovky.   70 %