Conversation about Race, A

všechny plakáty

Černobílý dokument se zabývá úlohou rasy a rasismu v dnešní americké společnosti. Jedná se o sestřih rozhovorů s lidmi různého věku, pohlaví i rozdílné národnostní a rasové příslušnosti v coloradském Denveru o tom, co si představují pod pojmem "rasismus", zda jej ve společnosti pociťují a jaké jsou jejich osobní zkušenosti s ním atd. Kromě těchto otázek jsou respondenti tázáni i na složitější dotazy, např. jak si vysvětlují rozdílné výsledky příslušníků jednotlivých ras v inteligenčních testech či některých sportovních disciplínách. Celý dokument je reakcí na výzvu prezidenta Obamy k zahájení takovéhoto dialogu. (1S48)

Baron Noktur

Zaujímavý nezávislý dokument, ktorý sa nás snaží presvedčiť, že slovo rasizmus znamená v dnešnom svete "anti-white", teda "proti-belošský". Má spád, atmosféru a režisér Craig Bodeker, ktorý je zároveň aj samotným hostiteľom dokumentu, má talent svojím vyjadrovaním prinútiť človeka sa zamyslieť, hoci mnohokrát zámerne "manipuluje" s faktami tak, aby zvíťazila práve tá jeho pravda. Musím ale priznať, že ma dokument do seba vtiahol a s veľa vecami v ňom dokonca súhlasím, a nakoniec aj s hlavnou myšlienkou filmu. No nemôžem sa zbaviť pocitu, že nám Craig preložil prvoplánové fakty spolu so starostlivo vybranými účinkujúcimi. Suma sumárum, dokument zaujal. ()