Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný
  • Horor

plakát

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Nemasný, neslaný začiatok veľkolepej ságy o Harry Potterovi. Na film sa díva vlastne aj pekne, ale celé je to akési plytké, ako keby sa film len neustále hľadal. Neurazí, ale ani nenadchne.

plakát

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Vynikajúci film so skvelými hercami, výbornými zvratmi, mnohými krásnymi scénami a úžasnou vizuálnou stránkou podporenou konečne odvážnejšou hudbou Johna Williamsa, než to bolo v predchádzajúcich dvoch dieloch. Oproti knihe samozrejme zosekanejšie ale kvalít má tento film na rozdávanie.

plakát

Simpsonovi - Speciální čarodějnický díl XXXII (2021) (epizoda) odpad!

Totálny odpad, ktorý len dokumentuje totálny úpadok Simpsonovcov. Pamätáte si na na gagy a vtipné situácie, na ktorých ste sa pred 20 rokmi nesmiali, pretože už boli stokrát použité? Tak tento diel stavia svoju "vtipnosť" na presne takýchto gagoch....

plakát

Halloween končí (2022) odpad!

Neuveriteľný nezmysel po scenáristickej stránke. Je až ťažko hovoriť niečo konkrétne bez toho, aby človek nespoiloval. Úbohosť prvej triedy, ktorá robí z diváka absolútneho idiota. Správanie postáv, situácie, ktoré zažívajú a konsekvencie, ktoré z nich plynú, sú tak neuveriteľne stupídne, že som si už aj radšej nechal dlaň na čele, aby som nemusel dookola zakaždým facepalmovať. Neexistuje nič, čím by sa táto autorská sterilita dala obhájiť. Táto séria mala skončiť po vynikajúcom druhom diele ešte v roku 1981.

plakát

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Aj keď priemer hodnotení častí mi vykazuje 4 hviezdy, predsa len ako celok seriál hodnotím na SLABÉ 3 hviezdy (čiže 3-, respektíve 2+). Predsa len je jedno hodnotiť jednotlivé časti a druhé celý seriál dohromady. Najväčší problém prvej série bola jej pomalosť, až telenovelosť. Mnohé situácie trvajú neúnosne dlho (Ako napríklad v časti Oko, v ktorej Galadriel šla celú epizódu cez kopec. Na začiatku epizódy sa vydáva ku kopcu, aby až na jej konci sa konečne cez ten kopec dostala. A takto je riešených mnoho mnoho scén v tomto seriáli.). Najlepšia príbehová linka prvej série bola určite linka Durin a Elrond. Výborní herci, veľmi dobrá réžia, skutočné emócie. Za najhoršiu postavu - neprekvapivo - platí Galadriel, ktorá pozná len tri výrazy tváre - naštvaný, ešte viac naštvaný a zúrivý. Nič proti herečke, ale táto postava jej vôbec nevyšla. Zvyšok patrí do priemeru - hobiti a elf čiernej pleti, ktorého meno som už aj zabudol a ktorý je frajer úplne nepodstatnej krčmárky, či koho. Prvá séria obsahuje kopec rozporuplných situácií, ktoré kontradiktujú s ostatnými, veľa nezmyslov, veľa hluchých miest a - narovinu - aj úplne zbytočných postáv. Aj keď sa prvá séria hlavne v prvých dvoch dieloch snaží, tak z celkového hľadiska nedosahuje ľahkosti spracovania a atmosférického pôvabu Jacksonovej trilógie. Ba čo viac, Jackson by ten plytký dej roztiahnutý na vyše 9 hodín, dokázal spracovať v dvoch dieloch. Nie je to vyslovená tragédia, to nie, ale je to sklamanie. To bez pochýb.

plakát

Pán prstenů: Prsteny moci - Slitina (2022) (epizoda)

Záverečná dlhá scéna kovania prsteňov, počas ktorej nikto nepovie ani slovo a celému tomu spektáklu velí nádherne majestátna hudba Beara McCrearyho, patrí k vrcholom celej prvej série, avšak to je jediné, čo je na tomto dieli skutočne výborné. Na začiatku vás ale najprv odkrágluje brutálny zvrat a vy si myslíte, že pôjde o najviac nadupadný diel, avšak chyba. Nič z toho sa nedeje. Bez spoilerov sa nedá kritizovať, ale ako je možné, že Eminem s prsiami dokáže kúzlami poraziť mocného čarodeja ale nedá si rady s malou hobitkou, ktorá po nej hádže kamene? Je tu kopec nezmyslov po stránke scenára, ale bez spoilerov by to nešlo, čiže nevymenúvavam. Scény s návratom do Numenoru nemali z hľadiska deja absolútne žiaden zmysel. Boli úplne prázdne, úplne účelové a úplne zbytočné. Prečo radšej nepotiahli linku s Durinom a Balrogom?? To najlepšie úplne vynechali. Scény s hobitmi boli otravné až hlúpe a až záverečné lúčenie malo svoje emócie. Celkovo ide len o priemerný diel. PS: Keď dáte ešte raz scénu pomaly cválajúcej Galadriel a detail jej tváre, asi sa zastrelím. :D :D :D

plakát

Pán prstenů: Prsteny moci - Oko (2022) (epizoda)

Rozhodne najlepší diel z doterajších siedmych. V tomto diele vidíme zrod Mordoru, a že je to zimomriavkový zážitok! Množstvo scén má doslova filmové kvality, vidíme zaujímavé obrazy, hrátky s kamerou, množstvo dojemných, až srdcervúcich scén, vynikajúce herecké výkony (Až na Galadriel), a taktiež zrod nového "Spoločenstva" pozostávajúci z niekoľkých neohrozených hobitov. Bol to fakt krásny diel s krásnou hudbou a pre mňa zatiaľ vrchol tohto seriálu. Samotný seriál ako taký je priemerný a má kopec nezmyslov, avšak diely samostatné sú nakrútené výborné a tento patrí medzi zatiaľ najlepší.

Predátor: Kořist (2022)

Prvá polovica filmu je fádna a veľmi plytká. Film sa snaží zachytiť mladú indiánku, ktorá chce mužským náprotivkom dokázať, že aj ona je plnohodnotný lovec, no vzhľadom na to, že zachytený život indiánov nemá ani štipku z realisticky pojatých snímkov ako Apocalypto, to vyznieva smiešne. Každopádne, film dostane grády, keď to začne roztáčať Predátor a pritom nešetrí na krvi ani gore efektoch. Odseknuté končatiny, rozštvrtenie indiána zaživa, odseknuté hlavy, sranda. Najzaujímavejšie na filme bol kontrast toho ako bojujú proti futuristicky vyzbrojenému Predátorovi primitívne vyzbrojení indiáni v porovnaní s tým, ako bojoval po zuby ozbrojený Arnie a podobne. Tento nápad vôbec nebol zlý. Avšak film celkovo je len taká jednohubka, ktorá rýchlo zapadne prachom.

plakát

Pán prstenů: Prsteny moci - Udûn (2022) (epizoda)

Veľmi hlúpy diel. Ani neviem, kde mám začať. Prečo je osada s tými troma domami taká dôležitá, že sa tam musí odohrávať celý dej? Prečo postavy neutiekli z veže preč ale bojovali proti škretom v tej spomínanej osade? Prečo škretov všetkých nepozabíjali, keď Galadriel to sľúbila doterajšiemu hlavnému záporakovi? Nedáva to absolútne žiaden zmysel. To, že sú tam nelogické prvky ako voda doplavená do magmy spôsobujúca výbuch sopky (to mal byť Amon Amarth?), to ignorujem, nakoľko je to fantasy. Nejaké fyzikálne zákonitosti vo fantasy absolútne nikdy neriešim. To len teda na margo. Prvé dve tretiny sú o boji, ktorý je nanajvýš priemerne nakrútený a pôsobí dosť naivne. Záverečná tretina je o oslavách víťazstva nad tou skupinkou škretov veľkou hostinou uprostred osady, pričom sa všetci tvária ako keby to bola tá hrozba, kvôli ktorej Numenor súhlasil s vyslaním veľkej armády vojakov na čele s (stále otravnou) Galadriel. Slabé tri hviezdy. Tomuto dielu chýbala mágia a pôvabnosť predchádzajúcich dvoch dielov.

plakát

Pán prstenů: Prsteny moci - Odchody (2022) (epizoda)

Výborná časť majúca tajuplnú mágiu a atmosféru zlého neznáma, ktorými tak oplývala Jacksonova trilógia. Vyzdvihol by som predovšetkým hudbu, ktorá je tu konečne výpravná ako sa patrí a už nie je taká "opatrná" ako v predchádzajúcich dieloch. Obzvlášť úvodná pieseň je prekrásna (Komu pripomenula Christmas Star od Johna Williamsa ako mne?). Iste, dalo by sa tomu vyčítať pár zvláštnych pasáží ako napr. radikálny obrat v myslení tej krčmárky, ktorá prednedávnom pôsobila ako vodkyňa nejakej armády, no tu je už rozklepaná strachom, alebo trápna Isildurova príbehová linka,. avšak ani to avšak tento diel nezhadzuje. Poetickosť, zasnenosť a dramatickosť v "Odchodoch" je totiž veľmi silná, a to je, čo ja v Pánovi prsteňov hľadám predovšetkým.

Ovládací panel