Jiokhwa

Flower in Hell

Jižní Korea, 1958, 88 min

Sang-ok Shin

Flower in Hell je mistrovské dílo. To je prostě nepopiratelná věc. Je tu vynikající scénář a ten je úžasně natočen. Přestože režisér musel dost improvizovat, ve filmu je řada nezapomenutelných scén včetně celé poslední půlhodiny. Příběh začíná příjezdem naivního vesnického chlapce do Soulu, aby našel staršího bratra. Ten se živí krádežemi z armádních skladů spojeneckých jednotek, zatímco jeho přítelkyně je "pracuje" ve vykřičené čtvrti, kde se poskytuje americkým vojákům. Hlavní ženskou roli nezapomenutelně ztvárnila Čchä Ǔn-hŭi, manželka režiséra, a vytvořila tak ikonickou femme fatale korejského filmu. Film ukazuje tehdejší pokřivenou morálku a moderní prostředí importované ze západu, bary, noční podniky. Ženy jsou tu svůdné manipulátorky a prostitutky; muži přežívají jen díky krádežím. Pekelná květina je nebývale kritický film, s řadou odvážných svůdných (říct erotických se vzhledem k tomu, co je vidět ve filmech dnes, asi nedá) scén. Zároveň jde o strhující drama milostného trojúhelníku, které doplňují na tehdejší dobu znamenité akční scény. MUST SEE korejského filmu.(19.12.2011)