Jig

Velká Británie, 2011, 97 min

dosig

Protože dělám dva roky irské tance, nemůžu hodnotit jinak než 5*. Moc objektivní to asi není, ale kdo něco ví o irských tancích, bude hodnotit vysoko, kdo neví, tak se bude nudit a asi se na to ani neměl dívat. Je to dokument o zákulisí světového mistrovství irských tanců. Kamera se soustředí na několik účastníků z různých zemí a z různých věkových kategorií. Ze začátku nás zavede k nim domů, na trénink, seznámí s učiteli. A asi v polovině dokumentu se všichni přesunou na mistrovství do Glasgow, kde začíná boj. Někdo vyhrává a někdo prohrává. ()

Galadriel

Tenhle výborně natočený a ke konci značně napínavý dokument bych nedoporučila jen milovníkům a tanečníkům irského tance, ale každému, kdo chce poznat něco nového a zajímavého. Stejně jako já se ráda podívám na zajímavý film třeba z prostředí baseballu, o kterém nic nevím, stejně tak si myslím, že Jig je natočený tak, aby mohl zaujmout i nezaujaté diváky. Sledujeme příběh několika tanečníků, jejich trenérů, rodin, posloucháme, co všechno děti i jejich rodiče musí obětovat pro to, aby byli možná ti nejlepší na světě. Popravdě by mě docela zajímalo, jak filmaři vybírali ty, o kterých natočí jejich cestu na světový šampionát a jestli třeba neměli v záloze ještě další adepty a pak nevybrali jen ty nejzajímavější. Nicméně cesta z drsných tréninků vede až na šampionát do Glasgow, odkud i někteří z nejlepších musí bohužel odejít poraženi v nervydrásajícím souboji. ()