Adieu Mozart

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Richard Špůr

Film plný autentických detailů, atraktivních prostředí a úžasné hudby je víc než dokument. Je to hořící plamen, strhující vyprávění, které představuje méně známou uměleckou i životní etapu hudebního génia, který z pražského pódia nadšeně volal: Moji Pražané mi rozumějí! Silný a emotivní příběh vypráví Mozartova přítelkyně, hvězda evropského koncertního nebe, Josefina Dušková. Ta stála i za pozváním Mozarta do Prahy. Praha roku 1787 přivítala Mozarta opravdu velkolepě. On sám o tom napsal: "Tady se nemluví o ničem jiném než o Figarovi, nehraje se, netroubí, nezpívá a nehvízdá nic než Figaro, nechodí se na jinou operu než na Figara!" V Praze Mozart osobně dirigoval ve Stavovském divadle premiéru Symfonie D dur, která jako "Pražská" vstoupila do hudebních dějin. Josefina Dušková byla také u zrodu Dona Giovanniho, v jejím letohrádku Bertramka vzniklo v noci před premiérou 292 legendárních taktů předehry této opery oper. Premiéra se setkala s mimořádným úspěchem. U příležitosti korunovace Leopolda II. zde měla premiéru opera La Clemenza di Tito. Vztah Mozarta a Josefiny byl korunován árií, kterou skladatel pěvkyni věnoval: Bella mia fiamma, addio - Sbohem, můj krásný plameni. Jako jediné město se Praha s Mozartem po jeho smrti důstojně rozloučila. Mozartovu památku přišlo uctít na čtyři tisíce Pražanů. Autor scénáře Zdeněk Mahler je renomovaný muzikolog a publicista, který se rovněž podílel na filmu Miloše Formana Amadeus. Pro režiséra Martina Suchánka je tento film pokračováním úspěšné spolupráce s BVA, pro kterou již natočil mezinárodně uznávané dokumenty Antonín Dvořák - Deo Gratias, Ecce Homo Bedřich Smetana a Václav Talich - Sebevědomí a pokora. (oficiální text distributora)