Není klidných dnů

• USA No Easy Days
všechny plakáty

Vojenské letectví patří k nejnáročnějšímu odvětví lidské činnosti. Každá sebemenší chybička se může stát osudovou, každý detail rozhoduje mezi životem a smrtí, mezi triumfem a tragédií. Piloti nevědí, kdy je klidných dnů a my jim často vděčíme za mír. Úvodní díl dvoudílného dokumentu vznikl na základě populární knihy „Není klidných dnů: Neuvěřitelné drama námořního letectví“. Předloha díky unikátním výpovědím svědků popisuje největší tragédie, které se odehrály v námořním letectví od 1. světové války po současnost. Zadržte dech a sledujte tisíce vzletů a přestání tak, jak je zachytily kamery v době války i míru. Záběry v tomto dokumentu pocházejí z celé historie letadlových lodí. Z dob mezi válkami, z druhé světové války, z Korey, z Vietnamu, z Perského zálivu i ze současnosti. (oficiální text distributora)

Big Bear

Tak vida, zase jednou první! Jsem rád, toto je můj obor :-). Dokument není klidných dnů u nás vyšel jako dvojdílný na 2 DVD. První díl se věnuje Jaderným bombardérům, druhý (k němuž zde zcela chybí informace vyjma druhého plakátu) se věnuje letadlovým lodím od 1 světové války po současnost. Ačkoliv by si někdo mohl myslet, že díl o bombardérech je věnován jejich historii a nehodám vzniklých s jejich vývojem, není to tak. Na stopáži 44 min. nás autoři seznamují s vybranými 18 nehodami jaderných bombardérů během studené války. Jedná se o nehody při startech, kolize při tankování za letu, nehody z důvodu nepřízně počasí ad... Na řadě skutečných dokumentárních záběrů USAAF můžeme pak sledovat osudové okamžiky ocelových obrů nebes. Dokument se věnuje výhradně těm největším ,,obludám'' jaké lidstvo atomového věku stvořilo jako nosiče nukleárních bomb... A tak zde divák uvidí B52, B58, B47, B36, B29 ad... Některé ze záběrů jsou kvalitou dosti za hranou dnešního standardu (zejména ty z padesátých let), u některých popisovaných nehod chyběly zcela a tak si je tvůrci podle závěru vyšetřovacích komisí udělali digitální animací. Vzhledem k roku vzniku dokumentu a tehdejším možnostem i ty animace působí jak z nejstrašnějších PC her. Nicméně pro názornost závad na letounech stačí. Tenhle dokument je spíše pro fajnšmekry. Nevím jak vy, ale já když vidím na plný plyn startující B52 s tím černem za zádí co chrlí všech 8 motorů... jsem fascinován a unesen... Dávám tři ztracené atomovky. * * * ()